الشرق ‌الاوسط: قطر برای جنگ در مرزهای سعودی توطئه‌چینی می‌کند

روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط اسنادی را منتشر کرده که نشان می‌دهد قطر در برافروختن آتش جنگ در مرزهای جنوبی پادشاهی سعودی در سال ۲۰۰۹ مشارکت داشته است.

این روزنامه بر اساس اسنادی که یک مقام امنیتی در گروه علی عبدالله صالح رئیس جمهوری مخلوع یمن فاش کرده، نشان داد که قطر، ایران، شبه‌نظامیان حزب‌الله و حوثی‌ها دست به جنگ‌افروزیعلیه سعودی زده‌اند.

این اسناد نشان می‌دهند که قطر در طی سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۳ با شبه نظامیان حوثی در ارتباط بوده و تحت پوشش کمک به بازسازی صعده در یمن، منابع مالی در اختیار حوثی‌های قرار می‌داده است.

همچنین قطر در آزادسازی تعداد زیادی از دستگیر‌شدگان حوثی از زندان‌های صالح مخلوع نقش میانجیگری داشته است.

محمد الولص، سیاستمدار یمنی، این اسناد را در اختیار پادشاهی سعودی قرار داده و به نوشته الشرق‌الاوسط، براساس این اسناد قطر از ابتدای سال ۲۰۰۰ میلادی و ۴ سال قبل از جنگ صعده، به صورت پنهانی از حوثی‌ها حمایت می‌کرده است.

این کمک‌های مالی به صورت پرداخت مبلغ صدهزار دلار به یحیی قاسم عواضه، فرمانده حوثی بود.

از دیگر کمک‌های قطر به حوثی‌ها ارسال بیش از ۱۰۰ دستگاه مخابراتی برای برقراری تماس عبدالملک حوثی‌ها با تهران و حزب‌الله لبنان و ۵ دستگاه خودروی زرهی بود. قطر همچنین بین سال‌های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ ده‌ها کارشناس حزب‌ الله را به صعده منتقل کرده که به حوثی‌ها آموزش نظامی بدهند.

۲ سال پیش از آنکه در سال ۲۰۰۹ حوثی‌ها به مرز سعودی حمله کنند، قطر با همکاری ایران وسایل جدید مخابراتی، دوربین‌های دید شب، مواد منفجره و تجهییزات ساخت مین در اختیار حوثی‌ها قرار دادند.

Print Friendly, PDF & Email