روسیه تحریم​‌های جدید آمریکا را “جنگ تجاری تمام‌عیار” خواند

مدودف

نخست‌​وزیر روسیه با انتقاد از تحریم‌​های جدید آمریکا گفت، با این اقدام امید به بهبود روابط از بین رفته و روسیه حق اقدام متقابل برای خود را محفوظ می​‌داند. ایران هم از واکنش “هوشمندانه” خود به تحریم‌​ها خبر داده است.

دمیتری مدودف، نخست‌​وزیر روسیه، تحریم‌​های جدید آمریکا علیه کشورش را با یک “جنگ تجاری تمام عیار” مقایسه کرد.

به گفته مدودف، با این اقدام امید به بهبودی روابط روسیه با رهبری جدید آمریکا از میان رفته است. او افزود که دولت ترامپ با این تحریم‌​ها ناتوانی و ناکارآمدی کامل خود را نشان داده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، با امضای طرح کنگره برای اعمال تحریم‌​های جدید علیه روسیه، ایران و کره شمالی، به این طرح صورت قانونی داد و اجرایی شدن آن را به جریان انداخت.

روسیه قرار است با این قانون رسما به خاطر الحاق شبه‌جزیره کریمه به خاک خود و نیز به دلیل دخالت احتمالی در انتخابات آمریکا به قصد تأثیر بر نتایج آن، مجازات شود.

منتقدان آمریکا را متهم کرده‌​اند که از طریق این تحریم‌​ها به دنبال کسب منافعی برای خود در معاملات گازی بوده است.

روسیه در نخستین واکنش خود به تصویب طرح تحریم‌​ها در کنگره آمریکا و پیش از امضای آن توسط ترامپ، به ایالات متحده اعلام کرد که شمار دیپلمات‌​هایش در روسیه را به بیش از نصف کاهش دهد.

ولادیمیر پوتین، رئيس جمهوری روسیه، روز ۳۰ ژوئیه (۸ مرداد) گفته بود که ۷۵۵ تن از کارکنان دفاتر دیپلماتیک آمریکا در این کشور باید به فعالیت خود در روسیه خاتمه دهند. او یادآور شده بود که تصور نمی‌کند روابط کشورش با واشنگتن به این زودی بهبود یابد. به گفته پوتین، تاکنون “بیش از هزار نفر” در نمایندگی‌های دیپلماتیک آمریکا در روسیه مشغول به‌کار بوده‌​اند.

پوتین مرحله کنونی روابط آمریکا و روسیه را “دشوار” خوانده و گفته بود: «ما مدت زیادی صبر کردیم و امید داشتیم که اوضاع بهبود یابد.» اما به گفته او، چنین انتظاری “در آینده نزدیک” برآورده نخواهد شد.

وزارت خارجه روسیه نیز اعلام کرده که تحریم‌​های جدید آمریکا “کوته​‌بینانه” بوده و به “ثبات جهانی” لطمه می‌​زنند. دستگاه دیپلماسی روسیه تلاش برای تحت فشار قرار دادن این کشور در راستای تغییر خط مشی آن را بی‌​ثمر خوانده است. به گفته این وزارتحانه، دولت روسیه حق اقدامات متقابل را برای خود محفوظ می​‌داند.

Print Friendly, PDF & Email