طرح ترور الجبیر در آمریکا از بالاترین مقام‌های ایران مهر تایید گرفته بود

عادل الجبیر

طرح توطئه ترور عادل الجبیر در واشینگتن

توطئه ترور عادل الجبیر، سفیر سابق سعودی در خاک امریکا توسط سپاه قدس ایران در تاریخ ۱۱ اکتبر ۲۰۱۱ میلادی توسط اریک هولدر وزیر دادگستری آمریکا اعلام گردید.

وزارت دادگستری ایالات متحده آمریکا در ۱۱ اکتبر ۲۰۱۱ میلادی یک شهروند ایرانی-آمریکایی به نام منصور ارباب‌سیَر را به عنوان متهم اصلی و یک شهروند دیگر ایرانی به نام علی غلام شکوری که افسر ارشد نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران معرفی شده است را به ارتباط‌گیری، طراحی و پرداخت پول به “کارتل لوس زتاس” وابسته یک شبکه مافیای قاچاق اسلحه و مواد مخدر در مکزیک جهت ترور عادل الجبیر، سفیر ریاض در آن زمان در واشنگتن متهم کرد.

منصور ارباب‌سیار به انگلیسی( Manssor Arbabsiar) یک ایرانی-آمریکایی ۵۶ ساله ساکن کورپوس کریستی شهری در ایالت تگزاس ایالات متحده آمریکا بود که در تگزاس عمدتاً به کار فروش اتومبیل‌های دست دوم اشتغال داشت وی به اتهام همکاری با سپاه پاسداران جمهوری اسلامی برای ترور سفیر وقت سعودی در قالب یک بمبگذاری تروریستی در رستورانی در پایتخت آمریکا در تاریخ ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۱ در آمریکا دستگیر شد و پس از اعتراف به ۲۵ سال زندان محکوم شد و متهم ایرانی دوم که غلام شکوری نام دارد یکی از اعضای سپاه قدس است که در ایران است و حکم بازداشت وی از سوی وزارت دادگستری آمریکا صادر شده است.

در سند وزارت دادگستری آمریکا آمده‌است:«فرد طرف مذاکره با منصور ارباب سیر که در کارتل لوس زتاس عضو بوده در اصل یک مخبر اداره مبارزه با مواد مخدر آمریکاست که آقای ارباب سیر به وی نزدیک شده و در دو وعده و در مجموع مبلغ یکصد هزار دلار به عنوان پیش پرداخت عملیات ترور سفیر سعودی به مخبر آمریکایی پرداخت کرده‌است. در سند آمریکا آمده‌است که مخبر اداره مبارزه با مواد مخدر آمریکا در گذشته مرتکب جرائمی شده و در ازای همکاری با سرویس‌های دولتی آمریکا علیه مواد مخدر، اتهاماتش نادیده گرفته شده‌است. او همچنین به تلاش برای بمبگذاری در سفارت‌های اسرائیل و سعودی و نیز همکاری با یک کارتل مواد مخدر مکزیکی برای رسیدن به این اهداف متهم شده‌است.

Print Friendly, PDF & Email