ولایتی: هاشمی رفسنجانی از فساد مالی در دانشگاه آزاد خبر داشت

 دانشگاه آزاد

علی اکبر ولایتی، رئیس هیأت مؤسس انتصابی دانشگاه آزاد اسلامی اعلام کرده که به دلیل فسادهای مالی حمید میرزاده را از ریاست دانشگاه آزاد اسلامی برکنار کرده است. او می‌گوید علی اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام از این فسادها مطلع بوده، اما پیشنهاد داده که بعد از انتخابات ریاست جمهوری میرزاده عزل شود.

شبیخون به دانشگاه آزاد اسلامی: هاشمی‌زدایی یا مبارزه با فساد اقتصادی؟

روز گذشته حسن خمینی، عضو هیأت مؤسس و هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی نامه سرگشاده‌ای به رئیس جمهوری اسلامی نوشت و عزل میرزاده را غیر قانونی خواند و خواهان دخالت حسن روحانی در این مسأله شد.

روزنامه کیهان در واکنش به انتشار این نامه با علی‌ اکبر ولایتی گفت‌وگویی انجام داده است. ولایتی در این گفت وگو رئیس پیشین دانشگاه آزاد اسلامی را به فساد مالی متهم کرده:

«این فسادهای مالی از زمان حیات مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی مطرح شده بود. آقای علی‌محمد نوریان که دبیرکل هیئت مؤسس هستند و از سوی مرحوم هاشمی‌ رفسنجانی به سمت بازرسی منصوب شده بودند این موارد را مطرح کرده بودند.  دخالت فرزندان آقای میرزاده در امور دانشگاه ‌آزاد و دخالت آنها در انعقاد قراردادهای مالی کلان از جمله این فسادهاست که اسناد همه اینها موجود است.»

بعد از درگذشت اکبر هاشمی رفسنجانی ، هیأت مؤسس دانشگاه آزاد در صدد انتخاب یک نفر از میان خود به‌ عنوان رئیس بود و شورای عالی انقلاب فرهنگی هم مقدمات کار را آماده می‌کرد که رهبر جمهوری اسلامی ۳۰ دی‌‌ ۹۵، با صدور حکمی علی ‌اکبر ولایتی، مشاور امور بین‌الملل‌اش را جایگزین هاشمی رفسنجانی کرد.

خامنه‌ای در حکم خود گفته بود این تصمیم را به این دلیل گرفته که «هیچ‌گونه وقفه‌ای در تمشیت قانونی امور آن دانشگاه» به‌وجود نیاید.

در نخستین گام، علی اکبر ولایتی، حمید میرزاده را عزل و علی محمد نوریان را به سرپرستی دانشگاه آزاد اسلامی منصوب کرد.

حمید میرزاده، رئیس برکنار شده دانشگاه آزاد اسلامی در آذر ۹۲ اعلام کرده بود که مشی دانشگاه آزاد با مشی دولت حسن روحانی یکسان است:

«مدیریت دانشگاه آزاد با مشی اعتدالی مشابه با مشی دولت تدبیر و امید حرکت خواهد کرد و ما به گرایش خاص سیاسی باج نخواهیم داد.»

یک ماه بعد از عزل میرزاده، به دستور علی اکبر ولایتی، یاسر هاشمی هم از ریاست دفتر هیأت امنای دانشگاه آزاد عزل شد. او نسبت به «هاشمی‌زدایی» از دانشگاه آزاد هشدار داده بود و از انتصاب علی محمد نوریان نیز به عنوان سرپرست دانشگاه آزاد انتقاد کرده بود.

علی اکبر ولایتی در گفت وگو با روزنامه کیهان درباره این عزل و نصب‌ها این ادعا را در میان آورده که در دانشگاه آزاد اسلامی معامله‌های غیر قانونی انجام می‌شده:

«آقای دکتر [علیرضا] رهایی رئیس سابق دانشگاه امیرکبیر را به عنوان نماینده‌ام معرفی کردم که در جلسات تصمیم‌گیری برای انعقاد قراردادها حضور داشته باشد و هر معامله‌ای که ایشان به صلاح ندیدند متوقف شود تا رسیدگی در مورد آن صورت گیرد. آقای میرزاده نامه‌ای برای من نوشتند و این رسیدگی‌ها را که برای جلوگیری از بروز مفاسد بود دخالت‌های غیرقانونی نامیدند.»

ولایتی می‌گوید مدارک فسادهای مالی مدیریت دانشگاه آزاد را در۶  زونکن گرد آورده و این مدارک و نتیجه حسابرسی‌ها را به قوه قضائیه تحویل خواهد داد.

حمید میرزاده نیز در پاسخ گفته است که ولایتی به او وعده داده بوده دوره ریاستش را چهار سال دیگر تمدید کند. او از ولایتی خواسته که اسناد فساد را منتشر کند و در اختیار عموم مردم بگذارد.

Print Friendly, PDF & Email