دیدارهای شمخانی با مسئولان شورای امنیت ملی افغانستان، روسیه، سوریه و عراق

دیدار علی شمخانی، نیکلای پاتروشف، علی مملوک و فالح فیاض دبیران شورای امنیت ملی ایران، روسیه، دیدار علی شمخانی، نیکلای پاتروشف، علی مملوک و فالح فیاض دبیران شورای امنیت ملی ایران، روسیه،

در حاشیه اجلاس مقامات عالی امنیتی کشورهای مدافع رژیم سوریه که در روسیه جریان دارد، علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران با دبیران شورای امنیت ملی افغانستان، روسیه، سوریه و عراق درباره مسائل منطقه و همکاری‌های امنیتی گفت‌وگو کردند.
دیدار علی شمخانی، نیکلای پاتروشف، علی مملوک و فالح فیاض دبیران شورای امنیت ملی ایران، روسیه، سوریه و عراق

دیدار علی شمخانی با حنیف اتمر، مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری افعانستان صبح چهارشنبه ۲۴ مه / ۳ خرداد در شهر زاویدووا در شمال پایتخت روسیه برگزار شد و در طی آن مسائل اقتصادی، امنیتی، آب‌های مرزی، مبارزه با مواد مخدر و امور اتباع و مهاجران مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

علی شمخانی در این دیدار از اقدامات برخی کشورها انتقاد کرد که به‌گفته او به دنبال ایجاد ناامنی و استفاده از آن در افغانستان برای حضور «عناصر تروریست ضدایرانی» در این کشور هستند. او بر ضرورت مقابله مشترک ایران و افغانستان با این اقدامات تأکید کرد.

حنیف اتمر نیز از همکاری بیشتر دو کشور با روی کار آمدن مجدد حسن روحانی، به‌عنوان رئیس جمهوری ایران استقبال کرد.

در یابان این دیدار قرار شد که به‌زودی دیدار سه‌جانبه دبیران شورای امنیت ملی ایران، روسیه و افغانستان در افغانستان برگزار شود.

علی شمخانی روز سه‌شنبه ۲ خرداد برای شرکت در اجلاس مقامات عالی امنیتی کشورهای مدافع رژیم سوریه وارد مسکو شد.

اجلاس روسیه به ریاست شورای امنیت ملی فدراسیون روسیه برگزار می‌شود و بنا به گزارش خبرگزاری‌های ایران، شمخانی قرار است در آن ضمن تبیین شرایط امنیتی و تحولات سیاسی و اقتصادی منطقه، راهبردها و تجربیات ایران برای ایجاد زمینه‌های مقابله مشترک با پدیده تروریسم را برای کشورهای شرکت‌کننده در اجلاس ارایه کند.
دیدار علی شمخانی با حنیف اتمر، مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری افعانستان

دیدار علی شمخانی با حنیف اتمر، مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری افعانستان

همچنین سه‌شنبه شب ۲۳ مه / ۲ خرداد نشست مشترک علی شمخانی، نیکلای پاتروشف، علی مملوک و فالح فیاض دبیران شورای امنیت ملی ایران، روسیه، سوریه و عراق در حاشیه این اجلاس برگزار شد.

در این نشست مقامات عالی امنیتی چهار کشور برنامه‌های خود برای همکاری‌های مشترک در منطقه را ارائه کردند.

در نشست چهارجانبه، همکاری نزدیک‌تر میان سوریه و عراق در مرزهای مشترک‌شان علیه «گروه‌های تروریستی» و تداوم همکاری نزدیک ایران، روسیه و ترکیه در نشست صلح آستانه به‌ویژه حفظ آتش‌بس و ایجاد مناطق کم‌تنش در سوریه مورد تأکید قرار گرفت.

در این نشست همچنین اجلاس ریاض با حضور دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و ائتلافی از رهبران کشورهای اسلامی نزدیک به عربستان سعودی مورد انتقاد قرار گرفت.

دبیران شورای امنیت ملی ایران، روسیه، سوریه و عراق این اجلاس را «زمینه‌ساز افزایش بی‌ثباتی و تشنج در منطقه» ارزیابی کردند و چنین ائتلاف‌هایی را در مقابله با تروریسم غیرمؤثر خواندند.

دونالد ترامپ در سخنرانی خود در اجلاس ریاض به ایران حمله لفظی کرد و این کشور را بی‌ثبات‌کننده منطقه و حامی تروریسم خواند. ملک سلمان، پادشاه عربستان هم در سخنرانی‌ کوتاهی در حاشیه صحبت‌های ترامپ به ایران حمله لفظی کرد.

حمله شدید ترامپ به ایران درست یک روز پس از پیروزی حسن روحانی در دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری و با وعده تعامل با جهان انجام شد.

در پایان نشست دبیران شورای امنیت ملی ایران، روسیه، سوریه و عراق قرار شد تا بررسی‌های لازم به‌منظور دوره‌ای کردن این اجلاس چهارجانبه باهدف افزایش هماهنگی‌ها صورت گیرد.

Print Friendly, PDF & Email