فراخوان برای رسیدگی به وضعیت اسفناك زندانها و زندانیان

شورا

رئیس سازمان زندانها اعتراف كرد افزايش زندانيان در ۳۰ سال ۵ برابر افزايش جمعيت بوده است
در روز ۲۹ اردیبهشت (۱۹مه) نوجوان زندانی علی شهسواری در بند موسوم به کانون اصلاح و تربیت زندان زابل، در اعتراض به عدم موافقت دادستان زابل با مرخصی پایان حبس خود، دست به خودکشی زد. پاسدار جنايتكار غلامرضا رضایی، رئیس حفاظت زندان دستور داد تا به جای فرستادن فوري وي به بيمارستان، او را با دستبند و پابند به قرنطینه فرستاده و در دفتر افسر نگهبانی داخل زندان شكنجه كنند. یک هفته قبل از آن هم این زندانی در اعتراض به ندادن ملاقات به خانواده اش که از کرمان برای ملاقات وی به زابل آمده بودند، دست به خودکشی زد که توسط دوستانش نجات پیدا کرد.
دژخیم غلامرضا رضایی در روز ۲۶ اردیبهشت نیز يك زندانی ديگر به نام رمضان کوهکن را در حالی که خواب بود، با فحاشی از تخت طبقه سوم به پایین پرتاب کرد که منجر به ضربه مغزی و مرگ فوری این زندانی شد. دژخیمان در هراس از واکنش سایر زندانیان، علت مرگ را سکته اعلام کردند. غلامرضا رضایی خود از عوامل قاچاق و توزيع مواد مخدر در زندان است.
کیفیت مواد غذایی و سطح بهداشتی زندان زابل بسیار پایین است و اعتراض زندانیان در اين رابطه با ضرب و شتم شدید و فرستادن به سلول انفرادی پاسخ داده مي شود. طی یک ماه گذشته به دلیل وضعیت غیر بهداشتی و آب و هوای آلوده، دو بار بندهای زندان مورد هجوم مورچه های بالدار قرار گرفته اند.
در زندان گوهردشت کرج نیز زندانیان با مشکل دائمی قطع آب گرم روبه رو هستند اما مسئولان زندان با وقاحت از زندانیان خواسته اند تا خودشان این مشکل را حل کنند و هر کدام پنج میلیون تومان برای تعمیر دیگهای آبگرم زندان بپردازند.
در زندان مرکزی سنندج زندانیان از دسترسی به خدمات پزشکی و بهداشتی محرومد. آنها با مشکل دسترسی نداشتن به آب سالم آشامیدنی، کیفیت پایین غذا و قطع مستمر گاز مواجهند. از فروردین ماه تا کنون ۲۸ زندانی در اين زندان دچار هپاتیت شده اند.
اصغر جهانگیر، رئیس سازمان زندانها، با تأكيد بر اينكه ۷۰درصد زندانیان زیر ۴۰ سال دارند اعتراف كرد كه در حاليكه جمعيت كشور در ۳۰ سال گذشته ۶۶ درصد رشد داشته است، شمار زندانيان ۳۳۳ درصد يعني حدود ۴٫۵ برابر افزايش داشته است. يعني افزايش زندانيان ۵ برابر افزايش جمعيت بوده است (سایت خبرنگاران جوان وابسته به سپاه پاسداران- اول خرداد) .
مقاومت ایران عموم مراجع بین المللی حقوق بشر را به محکوم کردن وضعیت فاجعه بار زندانهای قرون وسطایی ایران فرا می خواند و خواستار اعزام یک هیأت حقیقت یاب برای رسیدگی به زندانها و زندانیان است.
دبيرخانه شوراي ملي مقاومت ايران
دوم خرداد ۱۳۹۶ (۲۳ مه ۲۰۱۷)

Print Friendly, PDF & Email