وزیر دفاع آمریکا: کاروان نظامی که در سوریه بمباران شد، از ایران هدایت می‌شده است

جیمز متیس

جیمز ماتیس، وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا، روز جمعه ۲۹ اردیبهشت/ ۱۹ مه اعلام کرد که کاروان‌ نظامی‌ای که روز پنج‌شنبه در سوریه هدف بمباران ارتش آمریکا قرار گرفت، از سوی ایران هدایت می‌شده است. در حالی که سوریه و روسیه این حمله را محکوم کرده‌اند، آمریکا آن را یک اقدام «دفاعی» خواند.

روز پنج‌شنبه ۲۸ اردیبهشت، یک کاروان شبه نظامیان وابسته به نیروهای بشار اسد به سمت پایگاه هوایی “الطنف” در نزدیکی مرز سوریه با عراق و اردن در حال حرکت بود که توسط جنگنده‌های ارتش آمریکا بمباران شد.

جیمز ماتیس در یک نشست خبری، با «دفاعی» خواندن حمله نیروهای آمریکائی اعلام کرد که نیروهای ویژه آمریکا از این پایگاه استفاده می‌کرده‌اند و منطقه‌ای که این حمله در آن رخ داده به عنوان یک منطقه عاری از درگیری بین طرفین مورد توافق بود.
روسیه و سوریه این حمله را محکوم کردند.

سرگئی لاووروف، وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد که «دلیل تصمیم‌گیری برای انجام این بمباران از سوی ارتش آمریکا هرچه که باشد، این کار غیرمشروع و غیرقانونی است و نقض حاکمیت ارضی سوریه محسوب می‌شود».

همچنین یک منبع نظامی ارتش سوریه به خبرگزاری “سنا” (خبرگزاری رسمی این کشور) گفت که «این به اصطلاح ائتلاف» روز پنج‌شنبه به یکی از مواضع ارتش سوریه حمله کرد و باعث کشته‌شدن چندین نفر و همچنین ازبین رفتن ابزارهای نظامی شد. وی درمورد هویت و ملیت افراد کشته‌شده اطلاعی نداد.
این منبع نظامی سوری همچنین تأکید کرده که ارتش این کشور «به تلاش خود در مبارزه با داعش و حفظ تمامیت ارضی سوریه ادامه خواهد داد و اجازه نمی‌دهد که اقدامات ائتلاف خودخوانده باعث جلوگیری از عمل به این وظیفه مقدس شود».

Print Friendly, PDF & Email