وزارت خارجه آمریکا: در شمال دمشق کوره جسدسوزی ساخته شده

تصویر ماهواره‌ای که آمریکا از زندان صیدیانا در شمال دمشق

تصویر ماهواره‌ای که آمریکا از زندان صیدیانا در شمال دمشق تهیه کرده

وزارت خارجه آمریکا ادعای تازه‌ای را در میان آورده: حکومت بشار اسد در زندان مخوف صیدیانا در شمال دمشق، برای سوزاندن اجساد اعدامیانی که در گورهای دسته‌جمعی دفن شده‌اند، کوره جسدسوزی ساخته است.

استوارت جونس، یکی از مقامات وزارت خارجه آمریکا شامگاه گذشته ماجرا را به این شکل شرح داد:

در اطراف دمشق هزاران زندانی را که به دست حکومت اسد اعدام شده‌اند در گورهای دسته‌جمعی دفن کرده‌اند. ساکنان شمال دمشق متوجه شده‌اند که مخفیانه این اجساد را از گورها خارج می‌کنند و به زندان صیدیانا انتقال می‌دهند تا آن‌ها را بسوزانند و به این ترتیب آثار گورهای دسته‌جمعی را از میان بردارند.

خبرگزاری رویترز و واشنکتن‌پست در گزارش‌های جداگانه‌ای این خبر را بازتاب داده‌اند.

جونس در جمع خبرنگاران گفته است: «ما گمان می‌کنیم با ساختن کوره جسدسوزی تلاش می‌شود که ابعاد کشتار جمعی زندانیان در زندان صیدیانا را پنهان کنند.»

این مقام وزارت خارجه آمریکا حکومت اسد را متهم کرده که بین غیرنظامیان معترض و شبه‌نظامیان مسلح مخالف اسد هیچگونه تمایزی قائل نبوده است.

عفو بین‌الملل پیش از این در گفت‌وگو با زندانیان سابق زندان صیدیانا گزارشی از شکنجه و آزار و اعدام گسترده مخالفان اسد تهیه کرده بود. وزارت دادگستری سوریه گزارش عفو بین‌الملل را تکذیب کرده بود و گفته بود این گزارش با انگیزه‌های سیاسی و تنها بر اساس احساسات مخالفان خارج‌نشین اسد تهیه شده است.تصویری از کوره جسدسوزی بیرون از محوطه زندان صیدیانا

تصویری از کوره جسدسوزی بیرون از محوطه زندان صیدیانا

وزارت خارجه آمریکا تصاویر ماهواره‌ای از زندان صیدیانا در شمال دمشق در اختیار دارد که نشان می‌دهد که در محوطه بیرون از زندان به تدریج یک کوره جسدسوزی ساخته شده و ظاهراً برای نخستین بار فوریه سال جاری شروع به کار کرده است.

نکته اینجاست که در این گزارش، وزارت خارجه آمریکا می‌گوید ایران در کشتار زندانیان صیدیانا دست داشته و روسیه هم دست‌کم از کشتار زندانیان آگاه بوده، اما اقدامی برای متوقف کردن آن انجام نداده.

هفته گذشته سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه به دیدار دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا رفت. در این دیدار که در فضایی صمیمانه و دوستانه اتفاق افتاد، بحث کشتار زندانیان صیدیانا و تلاش حکومت اسد برای از میان برداشتن آثار کشتار در اطراف دمشق مطرح نشد.

وزارت دادگستری سوریه تاکنون هیچگونه واکنشی به مدعای تازه وزارت خارجه آمریکا نشان نداده است.

جونس در جمع خبرنگاران گفت که وزارت خارجه آمریکا تصاویر ماهواره‌ای را که احداث کوره جسدسوزی را ثابت می‌کند هنوز در اختیار روسیه قرار نداده است.

یکی از اهداف سفر وزیر خارجه روسیه به واشنگتن، جلب حمایت آمریکا برای توافق ۴ مه آستانه بود که به موجب آن مناطق کاهش تنش در سوریه ایجاد می‌شود.

سازمان ملل اعلام کرده که تاکنون در جنگ داخلی سوریه ۴۰۰ هزار نفر کشته شده‌اند و دست‌کم نیمی از جمیت ۲۲ میلیون نفری سوریه نیز آواره شده است. بسیاری از کشته‌شدگان غیرنظامی بودند.

به گزارش عفو بین‌الملل در فاصله بین سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ ، بین ۶۵ تا ۱۱۷ هزار نفر در سوریه به زندان‌های بشار اسد افتادند. از بین این تعداد زندانی، دست‌کم ۱۸ هزار زندانی اعدام شده‌اند.

Print Friendly, PDF & Email