بررسی نقش مخرب رژیم ایران در منطقه توسط کمیته منتخب اطلاعاتی سنای آمریکا

کمیته منتخب اطلاعاتی سنای آمریکا

روز پنجشنبه ۲۱ اردیبهشت، جلسه سالانه «کمیته اطلاعاتی سنا» با حضور مقامهای ارشد اطلاعاتی و امنیتی آمریکا درباره تهدیدهای جهانی و همچنین نقش مخرب رژیم آخوندی در منطقه مورد برسی قرار گرفت. در این جلسه دانیل کوتز مدیر اطلاعات ملی آمریکا، گفت رژیم تهران می‌گوید به برجام پایبند است چون نیازمند برداشته شدن تحریم‌هاست. با این‌حال برخی توانایی‌های هسته‌یی خود را نگه داشته است. مدیر اطلاعات ملی آمریکا همچنین به حضور نظامی رژیم آخوندی در کشورهای منطقه از جمله اعزام چند هزار نیرو تحت فرماندهی سپاه پاسداران به یمن، سوریه و عراق اشاره کرد

هشدار مدیر اداره اطلاعات ملی آمریکا: رژیم ایران از ۱۰ هزار نیروی خارجی در سوریه حمایت می‌کند

دن کوتس، رئیس اداره اطلاعات ملی آمریکا هشدار دار:‌ رژیم ایران حدود ۱۰ هزار شبه‌نظامی شیعه عراقی، افغان، و پاکستانی را در جنگ سوریه آموزش و مسلح کرده است.

او روز پنجشنبه ۲۱اردیبهشت ۹۶ در یک جلسه علنی کمیته اطلاعاتی سنا آمریکا گفت‌:‌ رژیم ایران همچنین صدها نفر از اعضای نیروی قدس سپاه پاسداران را در حمایت از حکومت بشار اسد به این کشور اعزام کرده است.

بلندپایه‌ترین مقام اطلاعاتی آمریکا همچنین پیش‌بینی کرد جنگ داخلی یمن – که رژیم ایران در آن به حمایت از شبه‌نظامیان حوثی متهم است – در سال جاری میلادی ادامه پیدا کند.

دن کوتس در مورد افغانستان نیز گفت با وجود افزایش کمکهای نظامی آمریکا و متحدانش، اوضاع سیاسی و امنیتی افغانستان تقریباً به‌طور قطع در سال ۲۰۱۸ میلادی بدتر خواهد شد.

مقام‌های ناتو و آمریکایی در افغانستان می‌گویند که ۶۲درصد جمعیت و ۵۷ درصد خاک افغانستان در کنترل دولت این کشور است.

چند رسانه آمریکایی اخیراً گزارش کردند برخی مقامهای دولتی آن کشور خواهان اعزام حداقل ۳۰۰۰ نیروی آمریکایی دیگر برای مبارزه با طالبان در افغانستان شده‌اند.

قرار است رئیس جمهوری آمریکا روز ٢٥ مه در نشست سران کشورهای عضو سازمان ناتو شرکت کند و انتظار می‌رود تا آن زمان، نظر خود نسبت به استراتژی آمریکا در جنگ افغانستان را مشخص کرده باشد..

Print Friendly, PDF & Email