انفجار معدن آزاد شهر-شماره ۵ ایران: رژیم آخوندی از اعلام آمار دقیق قربانیان معدن آزادشهر سر باز می زند

شورا

روزگذشته مدیرکل مدیریت بحران استان گلستان اعلام كرد جسد یکی دیگر از معدن‌چیان در معدن آزادشهر کشف و تعداد کشته‌شدگان این حادثه به ۴۳ نفر رسید.

در حاليكه يك هفته از انفجار معدن آزاد شهر مي گذرد، رژيم آخوندي از اعلام اعداد و ارقام واقعي قربانيان فاجعه طفره مي رود. اين معدن۵۰۰کارگر داشته است، اما ارگانهای ذیربط از افشای این که هنگام وقوع انفجار چه تعدادی در درون معدن بوده اند سر باز می زنند. برخی از کارگزاران رژیم مي گويند این حادثه در ساعت تعویض شیفتها بوده که به معنای حضور شمار بیشتری از کارگران در اعماق زمین است. برخي از منابع رژيم در ابتدا شمار معدنچیان محبوس را تا ۹۰ تن اعلام کردند اما بعدا تلاش کردند با اعلام آمار ضد و نقیض بر ابعاد تکاندهنده این فاجعه سرپوش بگذارند.

هادی حسینی دبیر کانون شوراهای اسلامی کار در استان گلستان گفت:«هنوز معلوم نیست که از مجموع ۶۰ کارگر مورد نظر چه تعداد در حادثه معدن جان خود را از دست داده اند». وی اذعان کرد که «تعدادی از این کارگران به سن بازنشستگی رسیده بودند و می بایست با استفاده از «مزایای قانون سختی و زیان آور» بازنشسته می شدند» (خبرگزاری حکومتی ایلنا- ۱۸ اردیبهشت).

سرکردگان بسيج و سپاه كه سهامدار اصلي اين معدن هستند با سکوت کامل در صدد لاپوشانی نقش خود در این فاجعه هستند. آنها در ۱۲ ساعت اول بعد از انفجار به جاي رسيدگي به مجروحان و تلاش براي نجات جان معدنکاران، به سرعت به بسيج نيرو و استقرار يكان ويژه در محل دست زدند تا از اعتراضات كارگران و خانواده هايشان جلوگيري كنند.

آخوند روحانی رئیس جمهور شیاد رژیم نيز ۵ روز بعد از این فاجعه در یک اقدام نمایشی به محل رفت. مردم و معدنچیان خشمگین، با حمله به خودرو او، خشم و انزجار خود را نسبت به تمامیت این رژیم و سران جنایتکار آن که کمترین توجهی به درد و رنجهای بیشمار کارگران ندارند، به نمایش گذاشتند. کارگران اين معدن به فقدان تجهیزات ایمنی، گاز سنج، هواکش و کانال تخلیه گاز و کپسول اکسیژن و بی اعتنایی به هشدارهای معدنچیان و تعویق ۱۸ماهه در پرداخت دستمزد ناچیز آنها در قبال این کار خطرناک و سخت و اینکه اعتراضهای آنها با دستگیری و اخراج مواجه می شود، اعتراض كردند.

اين وضعیت تکاندهنده تنها مختص معدن آزاد شهر نیست و گریبانگیر تمامی معادن کشور است. در ۱۸ اردیبهشت نيز یک كارگر معدن طزره TEZARAHدر شاهرود بر اثر گاز گرفتگي جان خود را از دست داد.

همایون هاشمی نماینده مجلس رژیم از میاندوآب با اعتراف به گرسنگی کارگران در باره وضعیت معادن کشور می گوید: «در حال حاضر در حوزه انتخابیه بنده ۱۰۰ معدن وجود دارد که وضعیتش بدتر از منطقه یورت است. بارها به این وزرا تذکر دادم، اما اتفاقی نیفتاد … حدود ۲۲ ماه است که به برخی کارگران در این معادن حقوق پرداخت نشده و همین یک ماه پیش ۲۰۰معدنکار اخراج شدند» (خبرگزاری حکومتی ایسنا- ۱۹ اردیبهشت).

خانم مریم رجوی، رئیس جمهور برگزیده مقاومت ایران رژيم چپاولگر آخوندي را مسئول اين گونه حوادث تلخ و به خصوص بالابودن تلفات آنها توصيف كرد و گفت در حاليكه در حوادث مشابه در سایر کشورها همه امكانات در خدمت نجات سانحه‌دیدگان قرار مي گیرد در ايران همه امكانات در خدمت چپاول و سرکوب است.

دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران

۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ (۱۰مه ۲۰۱۷)

Print Friendly, PDF & Email