اعلام آمادگی محمود عباس برای دیدار با نتانیاهو با ضمانت ترامپ

محمود عباس - ترامپ

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا قصد دارد در نخستین سفر خارجی‌اش ابتدا به واتیکان و عربستان سعودی برود و سپس به اسرائیل و کرانه باختری سفر کند. محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین اعلام کرده که با تضمین ترامپ حاضر است با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل دیدار و گفت‌وگو کند.
محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگران فلسطین در دیدار با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در واشنگتن ـ ۳ مه ۲۰۱۷ / ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۶

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگران فلسطین در دیدار با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در واشنگتن ـ ۳ مه ۲۰۱۷ / ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۶

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین روز سه‌شنبه ۹ مه / ۱۹ اردیبهشت گفت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، دعوت فلسطین را برای دیدار از کرانه باختری پذیرفته است.

عباس گفت: “ما اکنون منتظریم که او به‌زودی از بیت‌لحم دیدار کند.”

بیت‌لحم در جنوب بیت‌المقدس (اورشلیم) قرار دارد.

رئیس جمهوری آمریکا روز پنج‌شنبه ۴ مه / ۱۴ اردیبهشت اعلام کرد که در پایان ماه مه در جریان یک سفر به عربستان سعودی، واتیکان، ایتالیا و بروکسل به اسرائیل نیز سفر خواهد کرد اما به‌صراحت نگفته بود که از سرزمین‌های فلسطین در همسایگی اسرائیل نیز دیدار خواهد کرد.

محمود عباس که در رام‌الله با فرانک ـ والتر اشتاین‌مایر، رئیس جمهوری آلمان دیدار کرده بود گفت در جریان مذاکرات هفته گذشته با ترامپ در واشنگتن “ما به او گفتیم که آماده‌ایم با او همکاری کنیم و با تضمین او برای ایجاد صلح، با نخست‌وزیر اسرائیل دیدار کنیم.”

محمود عباس و بنیامین نتانیاهو از سال ۲۰۱۰ تاکنون دیدار رو در روی قابل توجهی نداشته‌اند و تلاش برای حل یکی از قدیمی‌ترین تنش‌ها در جهان، از ماه آوریل سال ۲۰۱۴ با شکست ابتکار دیپلماتیک آمریکا متوقف شده است.

دونالد ترامپ بارها تمایل خود برای مدیریت پیشبرد توافق صلح بین اسرائیل و فلسطین را اعلام کرده، موضوعی که پیشینیان او در کاخ سفید قادر به انجام آن نشدند.

در حالی‌که اشغال کرانه باختری اردن و شرق بیت‌المقدس (اورشلیم) توسط اسرائیل وارد پنجاهمین سالگرد خود در سال ۲۰۱۷ می‌شود، کارشناسان بر این نظر مشترک‌اند که فلسطین و اسرائیل هیچ‌گاه تا این حد از برقراری صلح دور نبوده‌اند. هر دو طرف هم یکدیگر را متهم به عدم پیشبرد گفت‌وگو می‌کنند.

محمود عباس روز سه‌شنبه در رام‌الله گفت در دیدار اخیر خود از واشنگتن از تعهد فلسطین “در حمایت از صلحِ مبتنی بر عدالت و قطعنامه‌های بین‌المللی و راه حل دو کشور”، یعنی ایجاد یک کشور فلسطینی در کنار اسرائیل و در صلح، با ترامپ سخن گفته است.

عباس تأکید کرد که کشور فلسطین باید “یک کشور مستقل در چارچوب مرزهای سال ۱۹۶۷ و با پایتختی شرق بیت‌المقدس” باشد.

دولت ترامپ که از ماه ژانویه روی کار است تماس‌های خود برای احیای صلحِ در حال احتضار را افزایش داده است.

ترامپ در جریان سفر هفته گذشته عباس به واشنگتن گفته بود “ما به صلح خواهیم رسید”. او افزوده بود: “صادقانه بگویم، مشکل کمتر از آنی است که از سال‌ها پیش افراد فکر می‌کنند.”

رئیس جمهوری آمریکا در نیمه ماه فوریه دوست خود بنیامین نتانیاهو را به‌حضور پذیرفت. او در آن دیدار با بیان این‌که “راه حل دو کشور تنها راه‌ حل مشکل اسرائیل و فلسطین نیست” اصل مرجع جامعه جهانی و تمام رؤسای جمهور دمکرات و جمهوری‌خواه آمریکا برای حل بحران دو کشور را نقض کرد.

در همین رابطه فرانک ـ والتر اشتاین‌مایر، رئیس جمهوری آلمان روز گذشته، دوشنبه ۸ مه / ۱۸ اردیبهشت، پس از دیدار از اسرائیل بار دیگر از راه حل دو کشور دفاع کرد و گفت: “از نظر ما هیچ راه حل دیگر قابل مذاکره‌ای وجود ندارد.”

اشتاین‌مایر تأکید کرد که اجرای طرح‌های پشنهادی در این زمینه یک “ضرورت فوری” است.

بیشتر بخوانید:

Print Friendly, PDF & Email