بوکوحرام ۸۲ دختر اسیر را آزاد کرد

رییس جمهوری نیجریه روز شنبه گفت شبه نظامیان بوکوحرام در مقابل آزادی زندانیان خود، ۸۲ دختر اسیر را که در آوریل ۲۰۱۴ به گروگان گرفته بودند آزاد کردند.

رییس جمهوری در تویتر نوشت کشور سویس و کمیته بین‌المللی صلیب سرخ بعد از «مذاکرات طولانی» موفق به آزادی این ۸۲ دختر دانش‌آموز شدند.

محمد بوحاری، رییس جمهوری نیجریه گفت که شخصا از این دختران در روز یکشنبه در آبوجا، پایتخت نیجریه استقبال خواهد کرد.

منابع نظامی گفتند که دختران هم اکنون در شهر بانکی در نزدیکی مرز کامرون تحت مراقبت‌های درمانی هستند. آنها قرار است با هواپیما به پایتخت منتقل شوند.

گروگان‌گیری این دختران یکی از رویدادهای پربازتاب شورش بوکوحرام در شمال شرقی کشور نیجریه بوده است. عده‌ای از این دختران موفق به فرار شدند و گفته می‌شود تا پیش از آزادی این عده از دختران تعداد آنها به ۱۹۲ نفر می‌رسید.

بوحاری ماه پیش گفته بود که در حال مذاکره برای آزادی دختران اسیر باقی مانده در اسارت بوکوحرام است.

به گزارش رویترز، آزادی ۸۲ دختر اسیر به محبوبیت بوحاری می‌افزاید. بوحاری، که از فرماندهان سابق ارتش این کشور می باشد موفق شد شورش بوکوحرام را درهم بشکند و همین موضوع او را پیروز انتخابات سال ۲۰۱۵ ریاست جمهوری نیجریه کرد.

این تنها مورد گروگانگیری شبه نظامیان بوکوحرام نیست و گفته می‌شود هزاران نفر بزرگسال و کودک توسط این گروه به گروگان گرفته شدند که مورد توجه قرار نگرفته است.

در شورش گروه بوکوحرام در شمال غربی نیجریه برای تاسیس حکومت اسلامی بیش از ۲۰ هزار نفر کشته و بیش از ۲ میلیون نفر آواره شده اند.

با وجود آنکه ارتش نیجریه موفق به بازپسگیری بیشتر مناطق تحت کنترل بوکوحرام شد، اما هنوز این مناطق و به ویژه استان بورنو از سوی شبه نظامیان بوکوحرام تهدید می‌شود و آنها دست به حمله‌های انتحاری می‌زنند.

Print Friendly, PDF & Email