بهنام ابراهیم زاده :بر ما کارگران و همگان مسببن فاجعه انساني معدن یورت شناخته شده و آشکارند. یک خواست طبیعی و فوری معرفی و محاکمه آنانست

ظهر روز سیزدهم اردیبهشت شاهد وقوع فاجعه ای انسانی در معدن زمستان یورت بودیم. در این روز بر اثر ریزش معدن حدود ٦٠کارگری که در اعماق ٨٠٠متری کار می کردند، محبوس شدند و شمار بسیارشان جانباختند. آمار دقیق را هنوز اعلام نکرده اند، ولی حداقل بنا بر آخرین خبرها ٣٥کارگر جانباخته اند.
جانباختن این عزیزان را به خانواده هایشان، به کارگران معدن زمستان یورت و به همگان تسلیت می گویم.
شواهد تماما حاکی از اینست که همه چیز از قبل قابل پیش بینی بوده است. کارگران قبلا نسبت به این خطر هشدار داده بودند، ساختمان این معدن غیر استاندار و مسیر یکطرفه آن خطر آفرین بوده است، اما هر بار که کارگران خطر را یادآور شده اند، به جای رفع خطر جواب صاحبان سودجوی معدن تهدید به اخراج بوده است. بدین ترتیب کارگران این معدن قربانی سودجویی این حریصان مال و ثروت شده اند. قربانی توحش و بربریت اسثمار و سودجویی سیری ناپذیر سرمایه شده اند.
بر همه کارگران معدن زمستان یورت، خانواده های جانباختگان این فاجعه انسان، و بر ما کارگران و همگان مسببن این فاجعه انسانی شناخته شده و آشکارند. یک خواست طبیعی و فوری معرفی و محاکمه آنانست
اتفاقی که در معدن زمستان یورت افتاده را فراموش نکنیم. معدن زمستان یورت نه اولین است و نه آخرین. نباید اجازه دهیم که مشتی سرمایه دار این چنین با زندگی و هست و نیست ما بازی کنند. همراه با خانواده های جانباختگان این معدن، همراه با کارگران این معدن ، همه با هم به این جنایت آشکار اعتراض کنیم. خواستار این شویم که خانواده های جانباختگان این معدن که نان آورانشان را از دست داده اند، در پوشش تامین اجتماعی قرار گیرند و از یک زندگی شایسته برخوردار باشند. خواستار این شویم که مصدومین این ماجرا با امکانات درمانی رایگان تحت معالجه قرار گیرند. و نه تنها این بلکه اعلام کنیم که تمامی مواردی که امنیت ما کارگران را به خطر می اندازد، باید فورا رفع و ترمیم شود و هر اتفاقی از این دست در هر جای دیگر روی دهد ، دولت مسبب است. و با این خواستها و با بیانیه مان به مناسبت این فاجعه انسانی، یاد جانباختگان معدن زمستان یورت را گرامی بداریم. انتظار می رود در تمام معادن، در تمام کارخانجات. در تمام شهرها، در زندانها، در همه جا فریاد دادخواهی خانواده های این جانباختگان باشیم و با نثار گل یاد عزیزان از دست رفته را گرامی بداریم.
١٣اردیبهشت را در تقویم خود ثبت کنیم. ١٣اردیبهشت روز گرامیداشت یاد جانباختگان معدن زمستان یورت و پیگیری امنیت محیط های کاری ماست. ما می توانیم جلوی تکرار چنین فجایعی را بگیریم. باید کاری کنیم.
بهنام ابراهیم زاده وبلاگ نویس وفعال کارگری وکودک تهران می ۲۰۱۷
پایگاه خبری خانواده بهنام ابراهیم زاده

Print Friendly, PDF & Email