امضای قرارداد بازطراحی راکتور اراک با چین در وین

خبرگزاری فارس
قرارداد نهایی بازطراحی راکتور آب سنگین اراک امروز (یکشنبه) بین سازمان انرژی اتمی ایران و شرکت‌های چینی مربوطه در شهر وین به امضا رسید.

این قرارداد که در محل نمایندگی جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین بین سازمان انرژی اتمی کشورمان و شرکت‌های چینی مربوطه منعقد شد، نقطه عطفی در فرآیند بازطراحی و مدرن سازی رآکتور آب سنگین اراک و یک گام مهم در تداوم اجرای برجام است.

بر اساس این قرارداد طرف چینی طراحی جدید رآکتور اراک را که توسط متخصصان ایرانی صورت گرفته، از نظر تطبیق با استاندارد‌های ایمنی بین‌المللی بازبینی و در نهایت صحه گذاری می‌کنند.

گفتنی است مرحله طراحی پایه در اواخر اسفند ماه ۹۵ توسط متخصصان کشورمان اتمام پذیرفته و نسخه‌هایی از اسناد و مدارک تهیه شده توسط طرف ایرانی برای مرحله بعدی که اهمیت بسیاری دارد تحویل طرف چینی خواهد شد.

با توجه به تخصصی بودن موضوع و جزییات فنی بسیار زیاد، طی یکسال اخیر مذاکرات فشرده‌ای بین هیات‌های دو کشور در جریان بود که نهایتا حدود دو هفته پیش (۲۴ فروردین ماه) متن قرارداد در پکن نهایی شده و امروز رسما در وین به امضا رسید.

این قرارداد همچنین مقدمه‌ای برای قرارداد‌های جامع تری است که در ادامه برای تکمیل و راه اندازی این رآکتور منعقد خواهد شد.

صالحی، معاون رئیس جمهور در پاسخ به این سوال که آیا آمریکا نیز در بازطراحی راکتور اراک حضور دارد یا خیر، اظهار داشت: ایران مسئولیت طراحی راکتور اراک و طراحی تجهیزات مرتبط را برعهده دارد و در نهایت طراحی های مذکور از سوی ۲ کشور آمریکا و چین، مورد ارزیابی علمی قرار می‌گیرد، این موضوع در قرارداد مذکور آمده است که این ۲ کشور باید در پایان طراحی‌های ایران را تایید کنند.

Print Friendly, PDF & Email