زندان بدنام اوین، یک تأسیسات کلیدی در سرکوب داخلی تحت کنترل سهراب سلیمانی

بنا به گفته یک مقام ارشد شورای امنیت ملی کاخ سفید در آمریکا، زندان بدنام اوین یک تاسیسات کلیدی سرکوب داخلی تحت کنترل سهراب سلیمانی بوده است.
این مقام ارشد شورای امنیت ملی کاخ سفید همچنین با تاکید بر وخامت وضعیت حقوق بشر در ایران و بخصوص در دوران روحانی می گوید: در دوران روحانی، تعداد بازداشت و اعدام شهروندان ایرانی به‌ نحو نگران‌کننده و قابل توجهی افزایش یافته است و زندان بدنام اوین تحت کنترل سهراب سلیمانی، یک تأسیسات کلیدی در این برنامه سرکوب داخلی بوده است.
در همین زمینه وزارت خارجه آمریکا نیز در مورد تحریم سهراب سلیمانی و اداره کل زندان ها در تهران، تصریح می کند که: این نام‌گذاری ها پاسخی به نمونه‌یی از نقض حقوق ‌بشر توسط حکومت ایران است و نگرانی عمیق ایالات متحده را نسبت به وضعیت حقوق ‌بشر در ایران بازتاب می‌کند… ما هم‌ چنان شاهد رفتار سرکوبگرانه مقامات ایران علیه شهروندان… ، از جمله از طریق سوء رفتار و بد رفتاری با زندانیان هستیم. این امر به ‌طور خاص در زندان اوین مشهود است که در آن بسیاری از زندانیان عقیدتی بازداشت شده‌اند. ما این نقض‌ها و بسیاری دیگر از نقض‌های حقوق ‌بشری حکومت ایران را در گزارش های سالانه وزرات خارجه در ارتباط با حقوق ‌بشر، آزادی‌های مذهبی و قاچاق انسان، به ثبت رسانده‌ایم.
در مصاحبه این مقام کاخ سفید با واشینگتن فری بیکن، اشاره به نقش سهراب سلیمانی دارد که در سیستم زندان های حکومت ایران، او را به یکی از اصلی ترین ناقضان حقوق بشر در سراسر جهان تبدیل کرده است و همچنین می افزاید: او (سهراب سلیمانی) در آوریل ۲۰۱۴ بر حادثه‌یی در زندان اوین نظارت داشت که طی آن گاردهای امنیتی و مقامات زندان… شماری از زندانیان سیاسی را کتک زدند. گمان می‌رود این حمله چندین ساعت ادامه یافته و بیش از ۳۰زندانی را در بر گرفته است. متعاقباً بسیاری از این زندانیان از رسیدگی پزشکی محروم شدند.
لازم به توضیح است که حمله گارد زندان به بند ۳۵۰ اوین در فروردین ۹۳، یکی از نمونه‌های جنایات حکومت ایران و مسئولین قضایی از جمله سهراب سلیمانی است. این حمله با محکومیتهای گسترده بین المللی روبرو شد. پس از این واقعه در همان سال غلامرضا خسروی بعنوان محرک اصلی اعتراض زندانیان اعدام شد.

Print Friendly, PDF & Email