احمدی‌نژاد: دلیلی برای رد صلاحیت من وجود ندارد

 

همزمان با درخواست برخی از اصولگرایان از شورای نگهبان برای رد صلاحیت محمود احمدی‌نژاد در انتخابات ریاست‌جمهوری، رئیس‌جمهوری پیشین ایران در مصاحبه‌ای گفته است که دلیلی برای رد صلاحیت او وجود ندارد
.وی که با یک شبکه تلویزیون چین مصاحبه می‌کرد در پاسخ به این سؤال که اگر رد صلاحیت شوید چه خواهید کرد گفت: ‘صبور باشید به وقتش متوجه خواهید شد“.
لازم به یادآوری است آخوند محسنی اژه‌یی سخنگوی قوه قضاییه رژیم روز یکشنبه ۲۷فروردین در کنفرانس هفتگی خود در پاسخ به سوالی در مورد آخرین وضعیت پرونده پاسدار احمدی‌نژاد نیز گفت: ”این پرونده به‌طور مستقیم وارد دادگاه شده است و هم‌چنان مفتوح و در حال رسیدگی است و هنوز حکمی در رابطه با آن صادر نشده است“.
همچنین احمد توکلی عضو سابق مجلس ارتجاع روز دوشنبه طی نامه‌یی به شورای نگهبان خواهان رد صلاحیت پاسدار احمدی‌نژاد شد و نوشت احمدی‌نژاد به ولایت فقیه پای‌بند نیست. احمد توکلی در این نامه، با اشاره به مواردی از تجربه کشورداری و مدیریتی پاسدار احمدی‌نژاد، وی را فاقد صلاحیت‌های مصرح در قانون برای تصدی ریاست‌جمهوری دانست و خواستار رد صلاحیت وی شد.
احمد توکلی، نماینده پیشین مجلس ایران، با ارسال نامه‌ای به شورای نگهبان، محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری پیشین ایران را فردی مجرم و فاقد صلاحیت توصیف کرده و خواستار رد صلاحیت او در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری شد.
به گزارش پایگاه خبری الف، احمد توکلی در نامه‌ای که به شورای نگهبان نوشته، توضیح داده است، دلایل مشروح در نامه به طور اطمینان بخش می‌توان نتیجه گرفت که محمود احمدی‌نژاد مشخصات لازم برای تائید صلاحیت را از دست داده است یا از اول نداشته ولی رو نشده است.
توکلی در نامه‌اش با اشاره به ماجرای انتصاب اسفندیار رحیم‌مشایی به سمت معاون اول ریاست‌جمهوری و مخالفت رهبر ایران با موضوع، احمدی‌نژاد را فردی توصیف کرد که اعتقادی به ولایت فقیه ندارد. توکلی همچنین فاش کرد، به دلیل عدم تمکین احمدی‌نژاد به نامه محرمانه رهبر ایران، توکلی و ابوترابی این نامه محرمانه را فاش کرده‌اند تا فشار افکار عمومی بر احمدی‌نژاد را افزایش داده و او را مجبور به اطاعت کنند.
احمد توکلی همچنین به اشاره به موضوع عزل حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات وقت و خانه‌نشینی یازده روزه احمدی‌نژاد، از دستور بیت‌رهبری برای حذف خبر استعفای حیدر مصلحی از روی خبرگزاری‌ها پرده برداشت.
این نماینده سابق مجلس، احمدی‌نژاد را فردی توصیف کرد که به دستورات رهبری تمکین نمی‌کند، مصوبات مجلس را اجرا نمی‌کند، خود را نماینده ملت می‌داند، نمایندگان ویژه تعیین می‌کند، مصوبات دولت را برای رئیس‌ مجلس نمی‌فرستد، قانون بودجه را بدون تصویب هیات وزیران ابلاغ می‌کند، از صندوق ذخیره ارزی برداشت غیرقانونی می‌کند و بار مالی غیرقانونی در مصوبات سفرهای استانی ایجاد می‌کند.
توکلی خطاب به اعضای شورای نگهبان نوشت : « شما در خیر و شر ناشی از سیاست ها، عملکردها و موضعگیری های داوطلبی که نامزدی وی را تأئید می کنید، شریک هستید و این مسئولیت نه تنها در دنیا، بلکه در آخرت می‌تواند اسباب عزت یا خدای ناخواسته سبب خواری گردد. حال این شمایید که باید بی صلاحیتی قطعی این فرد را به اطلاع ملت شریف برسانید.»
محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری پیشین ایران، علیرغم نهی صریح رهبر ایران، برای شرکت در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ایران ثبت‌نام کرد. با این حال او گفت که این ثبت‌نام برای حمایت از حمید بقائی، معاون اجرایی سابق احمدی‌نژاد و کاندیدای منتسب به او در انتخابات پیش‌رو است

احمد توکلی،  ضمن بر شمردن دلایلی که به گفته او، موجب رد صلاحیت محمود احمدی‌نژاد می‌شود، تأکید کرده که اعضای این شورا در «خیر و شر» سیاست‌ها، عملکردها و موضعگیری‌های نامزد مورد تایید آنها «شریک هستند» و آنها باید «بی‌صلاحیتی قطعی» رییس‌جمهوری پیشین ایران را «به اطلاع ملت شریف» برسانند.
این چهره اصولگرا از جمله دلایل خود برای رد صلاحیت آقای احمدی‌نژاد به مواردی چون «تلاش ناکام در کسب قدرت بی‌حساب»، «عدم تمکین نسبت به دستور رهبری در انتصاب مشایی»، «خودسری در قبال دستور ولی امر در ماجرای عزل وزیر اطلاعات»، «الحاق غیرقانونی سازمان حج و زیارت به سازمان گردشگری»، «تعیین نمایندگان ویژه»، «عدم ارسال مصوبات دولت برای رئیس مجلس» و «بار مالی غیرقانونی مصوبات سفرهای استانی» اشاره کرده است.
او ابراز تأسف کرده که مجلس شورای اسلامی، «کفایت سیاسی» محمود احمدی‌نژاد را بررسی نکرد تا به گفته او، اگر چنین می‌شد، «امروز او نمی‌توانست با جسارت، وعده خانمان برانداز و ضد ملی افزایش یارانه نقدی ماهانه به ۲۵۰ هزار تومان برای همه را طرح کند».
بر اساس گزارشی که رسانه‌های ایران از جمله روزنامه «شرق» منتشر کرده‌اند، «۲۳ شکایت از آقای احمدی‌نژاد» در قوه قضاییه ثبت شده است. با این حال، مقام‌های قضایی ایران از چهار پیش به این سو تنها می‌گویند که پرونده او در حال رسیدگی است.
در تازه‌ترین اظهارنظر این مقامات، غلامحسین محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضاییه روز ۲۷ فروردین بار دیگر به خبرنگاران گفت که «پرونده محمود احمدی‌نژاد و حمید بقایی مفتوح است».
پیشتر هم برخی از رسانه‌های و شخصیت‌های نزدیک به اصولگرایان حضور آقای احمدی‌نژاد در عرصه انتخابات دوازدهم ریاست‌جمهوری را مورد انتقاد شدید قرار داده و آن را در تقابل با دستور آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، ارزیابی کردند که مهرماه پارسال وی را از نامزدی در انتخابات برحذر داشته بود.
آقای احمدی‌نژاد در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «فونیکس» چین که سایت دولت بهار، نزدیک به وی، آن را منتشر کرده است، به اخبار مربوط به رد صلاحیت خود واکنش نشان داده و گفته که «دلیلی برای این اتفاق وجود ندارد».
وقتی خبرنگار از او می‌پرسد در صورت رد صلاحیت چه واکنشی نشان می‌دهد، رییس‌جمهوری پیشین ایران پاسخ می‌دهد: «صبور باشید به وقتش متوجه خواهید شد».
اقای احمدی‌نژاد در بخش دیگری از این مصاحبه، قرارداد میان ایران و شش قدرت جهانی موسوم به «برجام» را قراردادی بی‌اهمیت می‌داند که به گفته او، «چیز خاصی در آن نیست» و «اگر برجام هم نبود»، تحریم‌های سازمان ملل «تأثیر زیادی نداشتند».
همزمان با این تحولات، بازار پیش‌بینی‌ چهره‌های سیاسی درباره سرنوشت نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری داغ است و از جمله عباس عبدی گفته که شورای نگهبان، محمود احمدی‌نژاد و حمید بقایی را رد صلاحیت می‌کند.
به گزارش سایت انتخاب، او در عین حال پیش‌بینی کرده که ابراهیم رئیسی و محمدباقر قالیباف، نامزدهای اصولگرا، به نفع یکدیگر کنار نمی‌روند.
ممحمدحسین صفارهرندی که در دولت آقای احمدی‌نژاد، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بود نیز طی سخنانی در قم گفته است: «احمدی‌نژاد خود را در معرض شورای نگهبان قرار نمی‌دهد و باید خود را از این مخمصه نجات دهد چرا که گزینه رد صلاحیت برای این فرد به معنای پایان کار اوست اما اگر به این مرحله نرسد در آینده فرصت تغییر و بازگشت وجود خواهد داشت».
انتخابات ریاست‌جمهوری ایران قرار است که روز ۲۹ اردیبهشت امسال برگزار شود و بر اساس آماری که وزارت کشور ایران منتشر کرده است، بیش از ۱۶۰۰ نفر در آن ثبت‌نام کرده‌اند. با این حال، گزارش رسانه‌های ایران حاکی است که تنها ۳۰ نفر از این تعداد نامزد، افرادی شناخته شده هستند.
از جمله این نامزدها می‌توان به ابراهیم رئیسی، تولیت آستان قدس، حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری پیشین، حمید بقایی، معاون پیشین رئیس‌جمهوری سابق، محمد هاشمی، رئیس اسبق رادیو و تلویزیون ایران، اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری، و محمدباقر قالیباف، شهردار تهران، اشاره کرد.

Print Friendly, PDF & Email