هیچ بانک بزرگ خارجی پس از برجام با ایران همکاری نکرد

فریال مستوفی، رییس کمیسیون سرمایه‌گذاری اتاق بازرگانی ایران اعلام کرد: «غیر از چندین بانک کوچک و متوسط، هیچ بانک بزرگ بین‌المللی با ایران کار را شروع نکرده است».

به گزارش روزنامه دنیای اقتصاد، در نخستین نشست کمیسیون سرمایه‌گذاری اتاق ایران در سال جدید که امروز ۱۲ آوریل ۲۰۱۷ با هدف بررسی عوامل موثر بر سرمایه‌گذاری از منظر مجامع بین‌المللی و راهکارهای جذب سرمایه‌گذار خارجی بعد از رفع تحریم‌ها برگزار شد، فریال مستوفی، رئیس این کمیسیون، به آثار ناشی از رفع نشدن مشکلات بانکی ناشی از تحریم‌ها و تاثیر این موضوع بر روی کلیه مسائل اقتصادی در ایران اشاره کرد و گفت: «بسترهای لازم برای شناسایی بخش‌های استراتژیک فراهم نشده و باید برنامه اولویت‌بندی سرمایه‌گذاری تدوین شود و با تغییر دولت‌ها انجام این برنامه مختل نشود.»

مستوفی همچنین از رفع نشدن مشکلات بانکی در زمینه همکاری بانک‌های خارجی با ایران خبر داد و افزود: «غیر از چندین بانک کوچک و متوسط، هیچ بانک بزرگ بین‌المللی با ایران کار را شروع نکرده است.»

در همین‌باره، پیش از این، خبرگزاری رویترز به نقل از منابع آگاه گزارش کرده بود، علیرغم گذشت بیش از یکسال از توافق هسته‌ای ایران و کشورهای پنج بعلاوه یک، بانک مرکزی انگلیس کماکان از هرگونه معامله با بانک‌های ایران سرباز زده و حاضر به افتتاح حساب تسویه برای بانک‌های ایرانی نیست.

گفته می‌شود، خودداری بانک مرکزی انگلیس و دیگر بانک‌های بزرگ اروپایی از همکاری با بانک‌های ایرانی، ناشی از نگرانی‌ها درباره احتمال واکنش وزارت خزانه‌داری آمریکا باشد. پیش از این بانک بی‌ان‌پی فرانسه به دلیل نادیده گرفتن تحریم‌های اولیه ایالات متحده و معامله با ایران، ناچار به پرداخت ۹ میلیارد دلار جریمه شد.

تحریم‌های «اولیه» یا «غیر برجامی» تحریم‌هایی هستند که از سوی واشینگتن اعمال شده و به مسایلی چون تروریسم، برنامه‌های موشکی یا حقوق بشر مربوط می‌شوند. بانک‌های بزرگ اروپایی، به دلیل پیچیدگی‌های حقوقی متون در بر دارنده این تحریم ها، ترجیح می‌دهند خود را از هرگونه معامله‌ای که با ایران مرتبط باشد، دور نگهدارند. در پی انتخاب دونالد ترامپ به ریاست جمهوری آمریکا، ترس بانک‌های بزرگ اروپایی از تامین مالی معاملات با ایران، طبعا بیشتر شده است.

Print Friendly, PDF & Email