روسیه قطعنامه محکومیت حمله شیمیایی در سوریه را وتو کرد

روسیه روز چهارشنبه قطعنامه‌‌ پیشنهادی محکومیت حمله شیمیایی در سوریه را وتو کرد.

پیش‌نویس این قطعنامه که از سوی کشورهای غربی ارائه شده بود ۱۰ رای موافق داشت اما روسیه آن را وتو کرد. چین و بولیوی به این قطعنامه رای ممتنع دادند.

نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل پیش از رای‌گیری گفت که روسیه با حمایت از اسد خود را منزوی می‌کند. سفیر آمریکا همچنین گفت: «ایران بر شعله‌های آتش جنگ سوریه بنزین می‌ریزد که ممکن است دامن خودش را هم بگیرد.»

روسیه در حالی این قطعنامه را وتو کرد که وزیر خارجه آمریکا در مسکو به‌سر می‌برد و بخش قابل توجهی از مذاکرات آنها مربوط به سوریه بود.

رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه دیدار دو ساعته داشت. دیداری که پیشتر اعلام شده بود، به خاطر حمله موشکی آمریکا به سوریه لغو شده است.

بخش زیادی از کنفراس دو وزیر خارجه مربوط به بحران سوریه بود. وزیر خارجه آمریکا بار دیگر تاکید کرد که مسئول حمله شیمیایی چهارم آوریل در خان شیخون در استان ادلب نیروهای سوری بوده‌اند. وی در پاسخ به خبرنگاران گفت که هنوز مدرکی دال بر دخالت روسیه در این حمله وجود ندارد.

در مقابل سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، خواستار تحقیق بی‌طرفانه در مورد حمله شیمیایی به خان شیخون شد.

پیشتر روسیه اعلام کرده بود پس از حمله جنگنده‌های سوری به انبار گازهای شیمیایی شورشیان، این گازها در محل پخش شده‌اند. روسیه می‌گوید محل بمباران شده در کنترل جبهه النصره در سوریه است.

رکس تیلرسون در این کنفرانس خبری گفت که رژیم بشار اسد در این سال‌ها بیش از ۵۰ حمله شیمیایی با گاز کلرین و دیگر گازها انجام داده است و احتمالا مدارک کافی دال بر ارتکاب جنایات جنگی از سوی بشار اسد وجود دارد.

وی همچنین بار دیگر تکرار کرد که «دوره زمامداری خاندان اسد رو به پایان است».

این موضوع در حالی است که تا پیش از چهارم آوریل مقام‌های دولت ترامپ تصریح کرده بودند که اولویت آنها کنار رفتن بشار اسد نیست و جنگ با داعش اولویت واشینگتن است.

سرگئی لاوروف در بخشی از این کنفرانس خبری گفت: «با حمله غیرقانونی به سوریه ما اخیرا شاهد اقدامات بسیار هشداردهنده‌ای بوده‌ایم».

وزیر خارجه روسیه تصریح کرد: «برای ما بسیار حائز اهمیت است که از خطر تکرار چنان اقدامی جلوگیری شود».

آمریکا با مسئول دانستن دولت اسد با شلیک ۵۹ موشک تام هاوک به پایگاه هوایی الشعیرات، به دمشق درباره استفاده مجدد از سلاح‌های شیمیایی هشدار داد.

از سوی دیگر دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، روز چهارشنبه در مصاحبه‌ای تلویزیونی با انتقاد از ولادیمیر پوتین گفت که رئیس جمهوری روسیه از یک «فرد شیطانی» پشتیانی می‌کند. دونالد ترامپ در ادامه بشار اسد را «حیوان» خواند.

در همین حال فرانسه هشدار داد که سازمان ملل باید به مسئولیت خود در زمینه بحران سوریه عمل کند.

اما نماینده انگلیس در شورای امنیت گفت: به دلیل حمایت روسیه از بشار اسد، شورای امنیت نمی تواند دست به اقدامی بزند.

نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل پیش تر هشدار داده بود که ایالات متحده آماده اقدام نظامی بیشتر علیه رژیم سوریه است، هرچند امیدوار است که نیازی به این مسئله نباشد.

وی امروز در گفتگو با شبکه خبری سی ان ان گفت که روسیه از قبل از حمله شیمیایی اخیر در سوریه مطلع بوده است.

ترامپ: کاری که من در سوریه کردم باید اوباما خیلی پیش از این می‌کرد

رئیس جمهور آمریکا در مصاحبه با فاکس نیوز گفت:‌ رژیم اسد از سلاح وحشتناک شیمیایی استفاده کرد. آنچه که من در سوریه انجام دادم می‌بایست دولت باراک اوباما انجام می‌داد، خیلی پیش از این‌که من این کار را بکنم. فکر کنم در آن صورت مردم سوریه وضعیت بهتری از الآن می‌داشتند.

ترامپ در باره حمایت روسیه از رژیم اسد نیز گفت: روسیه از یک فردی که واقعا اهریمن است حمایت می‌کند. فکر می‌کنم این برای روسیه خیلی بد است. فکر می‌کنم این برای بشریت بسیار بد است. این برای جهان بسیار بد است.

ترامپ همچنین تأکید کرد. اقدام بشار اسد در استفاد از سلاح شیمیایی علیه مردم سوریه نشان می‌دهد که او یک حیوان است. کسی که بمب شیمیایی روی مردم می‌ریزد، بشکه‌های مملو از دینامیت بر سر مردم می‌ریزند چنین فردی یک حیوان است.

رئیس جمهور آمریکا در مصاحبه با روزنامه نیویورک پست نیز گفت: پوتین باید درک کند این فرد چقدر وحشی و به سبب استفاده از گاز شیمیایی علیه کودکان و نیز بمب های بشکه ای، نماد بسیار بدی برای روسیه است.

در حالی که وزیر امور خارجه آمریکا در مسکو به سر می برد، ترامپ ابراز امیدواری کرد پوتین همکاری کند.

از سوی دیگر سخنگوی کاخ سفید گفت: برقراری صلح با دولتی که علیه مردم خود از سلاح های شیمیایی استفاده می‌کند، امکان ندارد. تا وقتی که بشار اسد در سوریه بر سر قدرت است، برقراری صلح در این کشور امکانپذیر نیست.

وی درباره مواضع روسیه در قبال بحران سوریه نیز گفت: روسیه در کنار رژیمهای سوریه و ایران و کره شمالی ایستاده است، در حالیکه اینها حکومتهای شکست خورده هستند. روسیه با این اقدام خود را منزوی کرده است
دیدار وزیران حارجه آمریکا و روسیه در مسکو

وزیر امور خارجه روسیه در دیدار با رکس تیلرسون همتای آمریکایی اش در مسکو گفت: موضع آمریکا درباره روابط با روسیه متناقض است و شاهد رفتارهای نگران کننده واشنگتن به ویژه در مسئله حمله به سوریه هستیم.

سرگئی لاوروف گفت: برای آغاز گفتگوی سازنده و برابر مبتنی بر قوانین بین المللی آمادگی داریم. همکاری کردن بر اساس این اصل که یا با ما یا ضد ما، قابل قبول نیست.

وی افزود سوالات زیادی درباره دیدگاه های متناقضی داریم که از طرف آمریکا شنیدیم. مهم است که حملات آمریکا به سوریه تکرار نشود. باید چشم انداز همکاری بین مسکو و واشنگتن مشخص شود.

وزیر امور خارجه آمریکا نیز گفت: از مذاکرات مسکو برای رفع اختلافات با روسیه استفاده خواهم کرد تا راهی برای برطرف کردن این اختلافات پیدا شود.

این در حالیست که وی دیروز در آستانه سفر حساس خود به روسیه به این کشور هشدار داد که میان آمریکا یا رژیمهای تهران و دمشق و حزب‌الله یکی را انتخاب کند.

رئیس جمهور روسیه امروز گفت: سطح اعتماد میان مسکو و واشنگتن از زمان روی کار آمدن دونالد ترامپ پایین تر آمده است.

پوتین در سخنان روز گذشته خود نیز با بیان اینکه وضع کنونی سوریه یادآور حوادث سال ۲۰۰۳ در عراق است، گفته بود: اطلاعات ما نشان می دهد آمریکا برای حمله هوایی به اطراف دمشق پایتخت سوریه آماده می شود.

Print Friendly, PDF & Email