بررسي ابعاد يك حمله، ترس و وحشت ازپيامدهاي آن

در پاسخ به حملات شیمیایی دیکتاتور سوریه ، به دستور رئیس‌جمهور آمریکا دونالد ترامپ، پایگاه نیروی هوایی دیکتاتور سوریه با رگباری از موشکهای ارتش آمریکا هدف قرار گرفت ودرهم کوبیده شد.
سی.ان.ان گزارش داد، موشکهای شلیک شده از نوع تاماهاک بودند  و از دو کشتی جنگی آمریکا در شرق مدیترانه در ساعت بین ۲ تا ۳ بامداد به وقت اروپا به پایگاه هوایی الشعیرات در غرب سوریه که بمبارانهاي  مرگبار شیمیایی از آن صورت گرفت، شلیک شده است.
به گزارش فاكس‌نيوز، جف ديويس سخنگوي پنتاگون گفت، شواهد اوليه نشان مي‌دهد كه حملات آمريكا، به نيروي هوايي (رژيم) سوريه و زيرساخت و تجهيزات پشتيبان آن به‌شدت آسيب رسانده يا آنرانابود كرده است… (بر اثر اين حملات) توانايي حكومت سوريه براي حمل تسليحات شيميايي كاهش يافته است.
سخنگوي پنتاگون افزود، روس‌ها نيز در اين پايگاه هوايي حضور داشتند، اما چندين بار به آنها هشدار داده شد كه آنجا را ترك كنند.
ژنرال مك‌مستر مشاور امنيت ملي آمريكا گفت كه اين حمله بايد يك تغيير جدي در محاسبات اسد به وجود بياورد.
وي افزود: «طبعاً كه رژيم (اسد) توانايي ارتكاب كشتار جمعي با تسليحات شيميايي بدون استفاده از اين پايگاه هوايي را حفظ كرده است… اما اين حمله به اين دليل بر روي اين پايگاه هوايي صورت گرفت كه ما توانستيم حمله (شيميايي) را در همين تأسيسات رديابي كنيم. اين يك حملة كوچك نبود».
سي.ان.ان. گفت، اين حمله، نخستين اقدام نظامي مستقيم آمريكا عليه رژيم اسد و يك افزايش واقعي در كارزار نظامي آمريكا در منطقه به‌شمار مي‌رود.
هم‌چنین تلویزیون الجزیره گزارش داد:‌۱۴ جنگنده سوخوی اسد با حمله موشکی آمریکا به پایگاه هوایی اسد منهدم شد.
رئیس جمهور آمریکا که برای دیدار با رئیس جمهور چین به فلوریدا سفر کرده است، خبر اقدام نظامی را به مردم آمریکا اعلام کرد.
در بیانیه دونالد ترامپ بعد از حمله موشکی به پایگاه هوایی بشار اسد آمده است:
روز سه شنبه بشار اسد، ديكتاتور سوريه، يك حمله شيميايي وحشتناكي را عليه شهروندان بيگناه با استفاده از گاز اعصاب انجام داد كه مردان و زنان و كودكان بيگناهي را خفه كرد.
مرگي آرام و بيرحمانه براي بسياري, حتي بچه هاي زيبايي كه بيرحمانه دراين حمله بسيار وحشيانه به قتل رسيدند. هيچ فرزند خدا هرگز نبايد ازچنين وحشتي رنج ببرد.
امشب من دستور يك حمله نظامي هدفمند را عليه پايگاه هوايي درسوريه را دادم  كه از آنجا حمله شيميايي انجام شده بود.
اين در جهت منافع امنيت ملي آمريكاست تا مانع گسترش و استفاده از تسليحات شيميايي مرگبار شود.
هيچ جاي بحثي نمي تواند باشدكه سوريه از تسليحات شيميايي ممنوعه استفاده كرده و تعهدات تحت كنوانسيون منع تسليحات شيميايي را نقض كرده و درخواست شوراي امنيت سازمان ملل را ناديده گرفته است.
تلاشهاي سالهاي قبل در تغيير رفتار اسد شكست خورده است و بطور چشمگيري هم شكست خورده است. در نتيجه آن, بحران پناهجويان كماكان عميقتر شده  و اين منطقه همچنان بي ثبات شده و آمريكا و متحدانش را تهديد مي كند.
بیانیه رئیس جمهور آمریکا می‌‌افزاید: آمريكا با شليك موشكهايي به سوريه به اين حمله ي شيميايي پاسخ داده است.
امشب من از همه ملل متمدن مي خواهم به ما بپيوندند تا به اين كشتار و خونريزي و تروريسم در همه انواع و همه اشكال در سوريه خاتمه داده شود.
اپوزیسیون سوریه از حملات آمریکا به پایگاه هوایی دیکتاتور سوریه استقبال کرد. خبرگزاری فرانسه گزارش داد: ائتلاف ملی سوریه حمله موشکی آمریکا را مورد ستایش قرار داد و خواهان اقدامات بیشتر آمریکا علیه توان نظامی بشار اسد شد. احمد رمضان سخنگوی اپوزیسیون سوریه گفت: ائتلاف از این حملات استقبال می‌کند و مصرانه از واشینگتن می‌خواهد قابلیتهای اسدرا برای حملات هوایی از بین ببرد. او اضافه کرد: ما امیدواریم حملات بیشتری صورت گیرد و اینها صرفاٌ يك آغاز باشد.
دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: از كار انداختن ماشين جنگي ديكتاتور سوريه بايد با بيرون انداختن رژيم آخوندی و پاسداران و مزدورانشان از سوريه وعراق ويمن تكميل شود
در اطلاعیه دبیرخانه شورای ملی مقاومت آمده است: پس از سالها مماشات با رژيمهاي سوريه و ايران كه حاصلي جز افزايش جنايتهاي جنگي و جنايت عليه بشريت نداشته است، هدف قرار دادن و از كار انداختن پايگاهها و مراكز حملات شيميايي و ماشين جنگي ديكتاتور سوريه خواست مبرم همه مردم و آزاديخواهان اين كشور است. اين در راستاي پايان دادن به فاجعه تاريخي سوريه است كه بايستي با بيرون انداختن فاشيسم ديني حاكم بر ايران و پاسداران و مزدورانش از سوريه و عراق و يمن تكميل شود. خلع يد از پدر خوانده و حامي اصلي تروريسم در جهان امروز، لازمه صلح و آرامش و رخت بربستن بنيادگرايي و تروريسم در منطقه و جهان است.
تصمیم دونالد ترامپ برای حمله به پایگاه هوایی رژیم اسد حمایت سریعی را از جانب سناتورهای جمهوریخواه و دموکرات کسب کرد.
سناتور مک‌کین و سناتور لیندزی گراهام در یک بیانیه مشترک اعلام کردند:‌ «برخلاف دولت قبلی اوباما، رئیس‌جمهور دونالد ترامپ در یک لحظه سرنوشت سازدر سوریه دست به‌عمل زد. ما تخصص و حرفه‌یی بودن نیروهای مسلح آمریکا را که حملات امشب در سوریه را انجام دادند مورد ستایش قرار می‌دهیم. اقدام آنها بر اساس فرمان فرمانده کل پیام مهمی مي فرستد که آمریکا دیگر در مقابل اسد بدون عمل نخواهد ایستاد.
سناتور مارکو روبیو نیز گفت:‌ دونالد ترامپ برای اسد و کسانی که او را تقویت می‌کنند روشن ساخت که روزهای ارتکاب جنایات جنگی همراه با مصونیت تمام شده است.
واشينگتن اگزمينر گزارش داد، سناتور چاك شومر رهبر دموكرات‌ها در سنا و نانسي پلوسي رهبر دموكرات‌ها در مجلس نمايندگان از حملة هوايي ترامپ به سوريه حمايت كردند.
سناتور شومر در بيانية خود گفت: «تضمين اين كه اسد بداند وقتي چنين جنايات فجيعي انجام مي‌دهد، قيمت آن‌را خواهد پرداخت، اقدام درستي است».
نانسي پلوسي رهبر دموكرات‌ها در مجلس نمايندگان آمريكا گفت كه حملة امروز پاسخ مناسب به استفادة رژيم اسد از تسليحات شيميايي است.
هم‌چنين سناتور دموكرات بيل نلسون گفت: «من از حملة دولت (آمريكا) عليه پايگاه هوايي كه حملة شيميايي را انجام داد حمايت مي‌كنم».
پل رايان رئيس مجلس نمايندگان آمريكا در بيانية خود، گفت: «اين اقدام مناسب و درست بود. اين حملات تاكتيكي براي رژيم اسد روشن مي‌سازد، در حالي كه عليه مردم سوريه دست به جنايت مي‌زند، ديگر نمي‌تواند روي بي‌عملي آمريكا حساب كند».
پل رايان افزود: «حل و فصل بحران چند سالة سوريه يك مأموريت پيچيده است، اما بشار اسد بايد مورد حسابرسي قرار گيرد و كساني كه او را توانمند مي‌سازند بايد متقاعد شوند كه مسيرشان را تغيير بدهند. من در انتظار آن هستم كه دولت در اين تلاش، با كنگره وارد تعامل بيشتري بشود».
سناتور باب كوركر رئيس كميتة روابط خارجي سناي آمريكا، گفت: «وقتي ديكتاتور سوريه بشار اسد بي‌رحمانه بيش از ۵۰۰ هزار نفر از مردم خودش را شكنجه و كشتار مي‌كرد، ايالات متحده و جامعة جهاني بي‌عملي در پيش گرفتند. من (دونالد) ترامپ را به‌خاطر اتخاذ اين اقدام قاطع بعد از تازه‌ترين حملة شيميايي، تشويق مي‌كنم
سناتور بن كاردين رئيس دموكراتها در كميته روابط خارجي سنا نيز ضمن استقبال از حملات به پايگاه هوايي رژيم اسد، برلزوم بركناري ديكتاتور سوريه تاكيد كرد و خواهان حسابرسي از او شد.
اد رويس رئيس كميتة امور خارجي مجلس نمايندگان آمريكا و اليوت انگل رئيس دموكرات‌ها در اين كميته با صدور بيانيه‌هايي از حمله به پايگاه هوايي اسد استقبال كردند و آن‌را اقدام مناسبي در پاسخ به جنايت شيميايي اسد دانستند.
اليوت انگل در بيانية خود بر لزوم بركناري اسد تأكيد كرد.
رژیم آخوندی که در رسانه‌های رسمی خود از حمله موشکي به پایگاه هوایی دیکتاتورسوريه به عنوان «حمله موشکی غافلگیرانه آمریکا» نام می‌برد، با غیظ اعلام کرد این حملات خطرناک و مخرب توصیف کرد.
آخرين گزارش‌ها حاكي است كه دربارة تشكيل جلسة اضطراري شوراي امنيت راجع به سوريه در روز جمعه، نيكي هيلي سفير آمريكا در ملل متحد به‌عنوان رئيس كنوني اين شورا پيش از شروع جلسه، درخواست برگزاري اجلاس پشت درهاي بسته را رد كرد، و گفت: «هر حكومتي كه مي‌خواهد از جنايات رژيم سوريه دفاع كند، بايد كاملاً به طور علني اين كار را بكند تا همة جهان آن‌را بشنود».
در جلسة روز جمعه شوراي امنيت، نمايندة انگلستان با تأكيد بر اين‌كه كشورش از حملة موشكي آمريكا حمايت مي‌كند، گفت: جنايات جنگي عواقبي دارد و بدترين جنايتكار جنگي بشار اسد، اكنون در خط هشدار قرار گرفته است.
وي بر لزوم حسابرسي از عاملان حملة شيميايي تأكيد كرد.
نمايندة ايتاليا با تأكيد بر حمايت كشورش از حمله به پايگاه هوايي رژيم اسد خواهان انتقال سياسي در سوريه بر اساس قطعنامة شوراي امنيت و بيانية ژنو شد.
نمايندة فرانسه در جلسة شوراي امنيت گفت، ۴ سال بعد از حملة شيميايي غوطه، حملة ۴ آوريل، نقاب‌ها را برداشت؛ اسد هرگز تسليحات شيمايي را كنار نگذاشت… فرانسه مستمراً خواهان اقدام قوي جامعة بين‌المللي… در قبال جنايات جنگي رژيم دمشق… شده است.
ما همة تلاش‌هايمان را به كار گرفتيم تا اين جنايات بدون مجازات باقي نماند… رژيم سوريه التزامات بين‌المللي‌اش را نقض كرد… حملات آمريكا يك پاسخ مشروع به حملة شيميايي (اسد) بود و… نشان داد كه به‌كارگيري چنين تسليحاتي تحمل نخواهد شد… جامعة جهاني ديگر نمي‌تواند فريب مانورهاي رژيم اسد را بخورد…
سناتور جان مك‌كين رئيس كميتة قواي مسلح سناي آمريكا بر لزوم حمايت و تسليح ارتش آزاد سوريه و بركناري اسد تأكيد كرد، و گفت: «با كنار زدن اسد، يكي از بدترين جنايتكاران جنگي در تاريخ معاصر، حذف خواهد شد…».
وي در مصاحبه با تلويزيون فاكس نيوز گفت، حمله به پايگاه هوايي رژيم اسد، بايد فقط اولين گام عليه اين رژيم باشد.
سناتور مك‌كين هم‌چنين خواهان ايجاد مناطق امن براي پناهندگان سوري شد.
سناتور ماركو روبيو كانديداي پيشين رياست‌جمهوري نيز در مصاحبه با فاكس‌نيوز تصريح كرد كه امروز اسد، رژيم ايران، حزب‌الله و ديگران درك مي‌كنند كه بايد ارزيابي جديدي از تهديدات بكنند… آنها تاكنون فكر مي‌كردند كه مي‌توانند هر كاري را كه مي‌خواهند انجام بدهند و به جز (صدور) يك نامة تند سازمان ملل، اتفاقي نخواهد افتاد. آنها اكنون مي‌فهمند كه عواقبي مي‌تواند وجود داشته باشد؛ از جمله از دست دادن جنگنده‌ها و تأسيسات مهم و استراتژيك.
پس از حملة‌ موشکی آمریکا به پايگاه هوايي بشار اسد که حملة‌ جنایتکارانه شیمیایی با پرواز از آن صورت گرفته بود،‌ شاهد واکنش سراسيمه و وحشت زدة کارگزاران و رسانه‌های نظام آخوندی بوديم.
ازجمله یک کارشناس رژیم به تلویزیون آخوندی گفت:
مجري رژيم : آقاي سيد افقهي شما آيندة سوريه را از اين پس چگونه ارزيابي مي كنين؟
خب اوضاع  پيچيده تر خواهد شد, متاسفانه امريكا با مواضع متناقض و رياكارانه اش, وقتي آقاي ترامپ وارد كاخ سفيد شد اعلام كرد كه در سوريه ما فعلا دنبال سرنگوني آقاي بشار اسد نيستيم و اولويت ما در سوريه مبارزه با تروريستم و در راس آن داعش است.و ليكن ميبينيم همزمان, هم اطراف منطقه اطبقه نيرو هلي برد ميكنند و هم اين حمله درواقع  تجاوزكارانه اميدواريم هستيم كه امريكا تا همين حد بسنده كنه و بقيه ماجرا رو از طريق تفاهمات سياسي حل شود».
امیرعبداللهیان،‌ دستیار ویژه رئیس مجلس ارتجاع،‌ بدون اشاره به حملة شیمیایی جنایتکارانة‌ اسد به ادلب، در واکنش به حملة‌ موشکی آمریکا گفت: «تمامی تلاش‌های انجام شده برای راه حل سیاسی در بحران سوریه نادیده گرفته [شده است]».
سخنگوی وزارت خارجة‌ رژیم نیز،‌ در واکنشی ترس‌آلود اعلام کرد: «ایران هرگونه استفاده از سلاح شیمیایی را فارغ از عاملین و قربانیان آن محکوم می‌نماید و همزمان استفاده از این بهانه برای اقدامات یک جانبه را خطرناک، مخرّب و نقض اصول آمره حقوق بین‌الملل می‌داند».
خبرگزاری سپاه پاسداران موسوم به فارس نیز با آه و ناله نوشت: «گروه ائتلاف سوریه… ضمن استقبال از حملة [موشکی به ارتش سوریه] خواستار تداوم چنین حملاتی شد.. [بنا به گفتة ناظران] در جریان این حمله، تقریبا پایگاه شعیرات تخریب شده است
احمد رمضان رئیس بخش اطلاع رسانی ائتلاف معارضان در این زمینه گفت: ائتلاف سوریه از این حمله استقبال میکند و از واشنگتن میخواهد که توانمندیهای [دولت بشار] اسد در حملات [هوایی] از بین ببرد.. امیدواریم این حملات ادامه یابد تا نظام [سوریه] نتواند در حملات جدید خود از جنگنده استفاده کند
امام جمعه خامنه‌ای در تهران، آخوند امامی کاشانی، با ترس و وحشت از حمله‌های موشکی آمریکا به پایگاه هوایی دیکتاتور سوریه به خاطر جنایت شیميایی بشار اسد، به سوز و گداز و توجیه تراشی در مورد جنایت شیميایی این متحد خامنه ای پرداخت وگفت:
كشوري كه در چنين شرايط و دنيايي است كه الان ما مي بينيم كشوري كه دنيا اينچنين الان بايد گفت ديوانه است اين آمريكا اين جنايات اين حمله هاي موشكي كه مرتب هست و امروز هم بوده در سوريه و اون اسلحه ها و سلاح هاي شيميايي كه در اختيار تروريستها ميگذارند در سوريه ميگذارند ارتش سوريه به تروريستها حمله ميكنه بعد اين حمله اصابت ميكنه به همون بساط كه خود اونها دست تروريستها دادند شيميايي اينها صداشون بلند ميشه سازمان ملل صدايش بلند ميشه همه داد ميزنند فريادشون ميگند كه شيميايي زد سوريه,
: سایت حکومتی ایران آنلاین نیز،‌ ضمن سوزش از حمایت جهانی و به ویژه منطقه‌ای از حمله موشکی به مواضع ارتش اسد گفت: «عربستان و اظهار خوشحالی کردند. اردوغان و شاه سعودی از ابتدای روی کار آمدن ترامپ خواهان حذف اسد و نیز تشدید تحریمایران شده بودند… ترکیه نیز ضمن استقبال از برخورد نظامی با اسد طرح همیشگی خود برای تشکیل فوریمنطقه پرواز ممنوعبرفرازسوریهرا پیش کشید».
سایت حکومتی انتخاب نیز با نگرانی از شتاب تحولات و در چشم‌انداز قرار گرفتن برقراري منطقه پرواز ممنوع در سوریه نوشت: «کاخ سفید روز پنجشنبه اعلام کرد که دونالد ترامپ رییس‌جمهوری آمریکا با رهبران کشورهای مختلف درباره ایجاد مناطق امن در سوریه گفت‌وگو کرده است

Print Friendly, PDF & Email