حمله موشکی آمریکا به سوریه

بنا به گفته مقام‌های ایالات متحده، ارتش این کشور اقدام به پرتاب ده‌ها موشک کروز به پایگاه هوایی در خاک سوریه کرده‌است. این حمله اندکی پس از انتشار گزارش‌ها در مورد حمله شیمیایی به خان‌شیخون صورت می‌گیرد
نیروهای نظامی آمریکا به دستور رئیس‌جمهور آمریکا دونالد ترامپ سوریه را مورد حمله موشکی قرار دادند. این حمله از ناوهای آمریکا در دریای مدیترانه صورت گرفت.

دونالد ترامپ روز پنجشنبه در رابطه با حمله شیمیایی اخیر بشار اسد به ”خان‌شیخون ”در شمال ادلب که صدها کشته و مجروح بر جای گذاشت گفته بود که باید اتفاقی در سوریه بیفتد، که رسانه‌های آمریکایی آن را به‌مثابه تهدید ضمنی برای حمله نظامی تحلیل کردند.
بنا‌ به گزارش سی.ان.ان حدود۵۰-۶۰ موشک تاماهاگ از دو کشتی جنگی آمریکا در شرق مدیترانه در ساعت بین ۲ تا ۳ بامداد به وقت اروپا (ساعت۲۱ تا ۲۲ به وقت واشینگتن) شلیک شده است.
سی.ان.ان اضافه کرد که موشکها به یک پایگاه هوایی به‌نام شریعه شلیک شده است که در غرب سوریه واقع است. برآورد این است که این محل پایگاهی بوده که هواپیماهایی که بمبهای مرگبار شیمیایی استفاده کرده‌اند، از آنجا برخاسته بودند.
سی.ان.ان گفت این یک حمله متمرکز و با هدفی کاملاً مشخص برای تلافی آن حمله شیمیایی بوده است

رسانه های آمریکایی از شلیک بیش از ۵۹ فروند موشک از نوع توما هوک به پایگاهی در سوریه خبر دادند.

گفته می شود که این پایگاه هوایی همان پایگاه هوایی است که حمله شیمیایی این هفته از آنجا صورت گرفته بود.

به گزارش رویترز، ارتش آمریکا اعلام کرد حمله به این پایگاه، خسارات شدیدی به هواپیماهای ارتش اسد، زیرساخت های پشتیبانی و تجهیزات پایگاه هوایی شعیرات وارد کرده است.

سخنگوی پنتاگون اعلام کرد در جریان شلیک ۵۹ موشک تاما هاوک به سوریه، هواپیماها،‌ آشیانه بتونی هواپیما،‌ مراکز سوخت و بنزین و مناطق ذخیره لجستیک،‌ زرادخانه های مهمات، سامانه های دفاع هوایی و رادارها هدف گرفته شد.

این موشک ها از دو ناو جنگی آمریکا در دریای مدیترانه شلیک شده اند.

وی افزود: پیش از آغاز حمله روسیه را در جریان حمله قرار دادیم تا نیروهایش را از پایگاه هوایی الشعیرات تخلیه کند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع نظامی ارتش سوریه گزارش داد که در پی حمله موشکی آمریکا به پایگاه هوایی الشعیرات شماری کشته شدند.

رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا ضمن بیان اینکه روسیه با حمله نظامی آمریکا به سوریه مخالف بوده اظهار کرد دولت روسیه یا در حمله شیمیایی در ادلب همدست دولت سوریه است یا در جلوگیری از این حمله شیمیایی بی‌کفایت بوده‌است.

تیلرسون افزود: روسیه در قبول مسئولیت خود شکست خورد.

وزیر خارجه آمریکا گفت: در حمله موشکی به سوریه ما از روسیه هیچ نظرخواهی نکردیم و در پی اعلام موافقت آن نبودیم.

تیلرسون افزود: واکنش منطقه ای به این اقدام آمریکا به صورتی دلگرم کننده با حمایت گسترده ای همراه بود.

وی گفت که آمریکا در حال ایجاد ائتلافی بین‌المللی برای کنار زدن بشار اسد از قدرت است.

Print Friendly, PDF & Email