فرانسه: بشار اسد به عنوان جنایتکار جنگی محاکمه خواهد شد

 ژان مارک ایرو وزیر امور خارجه فرانسه

دبی-العربیه.نت فارسی

ژان مارک ایرو وزیر امور خارجه فرانسه گفت روزی خواهد رسید که دستگاه قضایی بین‌الملل، بشار اسد رئیس نظام سوریه را به اتهام «جنایت جنگی» علیه مردمش، محاکمه خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ایرو که صبح پنجشنبه ۶ آبریل در مصاحبه با شبکه خبری «سی نیوز» سخن می‌گفت، با اشاره به حمله شیمیایی اخیر به شهرک خان شیخون در استان ادلب سوریه، گفت: «این جنایت به هیچ‌وجه نباید بدون مجازات بماند».

صبح سه‌شنبه ۴ نوامبر، شهرک خان شیخون هدف حمله شیمیای قرار گرفت که در نتیجه آن، بیش از ۱۰۰ تن کشته و حدود ۴۰۰ تن دیگر مصدوم شدند. کشورهای غربی نظام بشار اسد را عامل این حمله می‌دانند.

وزیر امور خارجه فرانسه افزود: «تحقیقاتی صورت گرفت و کمیته‌ای در سازمان ملل متحد تشکیل شد. بشار اسد به عنوان جنایتکار جنگی محاکمه خواهد شد».

او با اشاره به تلاش‌های جاری در سازمان ملل متحد برای صدور قطعنامه‌ای در محکومیت حمله شیمیایی به خان شیخون، گفت: «فرانسه خواهان صدور قطعنامه است».

او در عین حال، صدور قطعنامه را «دشوار» دانست و گفت: «ما هرگاه پیش‌نویسی ارائه دادیم، روسیه آن را وتو کرد. گاهی وتوی چین هم آن را همراهی کرد. اما باید همکاری کنیم زیرا باید این کشتارها متوقف شود».

ایرو افزود: «باید استفاده از اسلحه شیمیایی محکوم شود. باید تحقیق شود که واقعا چه چیزی روی داده، چه اسلحه‌ای استفاده شده و چه اسلحه‌ای به کار گرفته شده است و به گونه‌ای اقدام کرد تا این‌گونه مسائل دیگر تکرار نشود».

شورای امنیت سازمان ملل متحد در پایان جلسه فوری که چهارشنبه برای بحث بر سر حمله شیمیایی در سوریه برگزار کرده بود، رای‌گیری را به زمان دیگری موکول کرد تا بتوان با روسیه هم‌پیمان نظام بشار اسد، بر سر وتو نکردن قطعنامه، مذاکره کرد. پیش‌نویس قطعنامه که توسط آمریکا، بریتانیا و فرانسه تهیه شده، با محکوم کردن استفاده از اسلحه شیمیایی، از نظام سوریه می‌خواهد با تحقیقات در این زمینه، همکاری کند.

منابع دیپلماتیک از احتمال رای گیری بر سر قطعنامه در روز پنجشنبه سخن می‌گویند. اما دیپلمات‌های دیگری می‌گویند روسیه پیش‌نویس قطعنامه دیگری ارائه داده که از نظام سوریه نمی‌خواهد با تحقیقات همکاری کند.

Print Friendly, PDF & Email