رونمایی از لایحه تحریم‌های تازه علیه رژیم ایران در نشست سالانه آیپک

تحریمقانونگذاران ارشد آمریکا به دنبال تصویب قانونی هستند که هدف آن افزایش تحریم‌ها علیه افراد و نهادهای مرتبط با برنامه موشکی بالیستیک جمهوری اسلامی است. نمایندگان کنگره در عین حال بر لزوم اجرای دقیق برجام تأکید کرده‌اند.
در نشست سالانه کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل (آیپک) لایحه‌ای رونمایی شده که برنامه موشکی بالیستیک ایران را هدف گرفته است؛ برنامه‌ای که “غیرقانونی” توصیف شده است.
به گزارش روز سه‌شنبه‌ی (۲۸ مارس/ ۸ فروردین) خبرگزاری آسوشیتدپرس از واشینگتن، این لایحه در صورت تصویب سبب می‌شود سیستم مالی بین‌المللی شرکت‌های ایرانی و خارجی مرتبط با برنامه موشکی جمهوری اسلامی و بانک‌هایی که با آنها همکاری می‌کنند را تحریم کند؛ افراد دخیل در برنامه موشکی بالیستیک جمهوری اسلامی و شرکای تجاری آنان هم تحریم خواهند شد. افزون بر این، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مشمول “تحریم‌های تروریستی” خواهد شد و تحریم تسلیحاتی علیه این نهاد اعمال خواهد شد.
آسوشیتدپرس می‌نویسد که لایحه‌ی یادشده هم از حمایت کوین مک‌کارتی، رهبر اکثریت جمهوری‌خواه در مجلس نمایندگان آمریکا برخوردار است و هم از حمایت استنی هایر، نماینده حزب دموکرات. این لایحه تلاش می‌کند بین جمهوری‌خواهان و دموکرات‌های کنگره که در مورد مسائل داخلی عموما اختلاف نظر عمیقی با هم دارند، اجماع ایجاد کند.
در نشست آیپک در روز دوشنبه (به وقت محلی) پاول رایان، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا تعهد ایالات متحده نسبت به اسرائیل را “مقدس” خواند. او در عین حال توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی را “فاجعه‌ای مطلق” توصیف کرد که “مسیری بی‌دردسر برای دستیابی به تسلیحات هسته‌ای” در اختیار ایران می‌گذارد.
او در حمایت از لایحه‌ی تحریم‌های جدید علیه ایران گفت: «برای مقابله با این تهدیدها، باید از همه ابزارهای موجود استفاده کنیم. ما برای دفع این ستیزه‌جویی در هر موقعیتی باید با هم‌پیمانان خود – به ویژه با اسرائیل – همکاری کنیم.»
منبع خبر رادیو آلمان

Print Friendly, PDF & Email