حمله مخالفان تغییر قانون اساسی به ساختمان پارلمان پاراگوئه

پاراگوئه

روز جمعه (۳۱ مارس / ۱۱ فروردین) پس از درگیری‌های شدید میان تظاهرکنندگان و نیروهای پلیس در آسونسیون، پایتخت پاراگوئه، شماری از معترضان وارد ساختمان پارلمان شدند و دفاتر نمایندگانی را که حامی انتخاب دوباره‌ی رئیس جمهور اوراسیو کارتس هستند به آتش کشیدند.

به گفته مخالفان یک جوان در ناآرامی‌ها در پایتخت پاراگوئه کشته شده است. ارفین الگر، رهبر حزب لیبرال پاراگوئه تایید کرد که این جوان در جریان شلیک نیروهای پلیس به دفتر مرکزی این حزب کشته شده است.

علت این درگیری‌ها تصویب لایحه‌ای در مجلس نمایندگان است که به گفته‌ی معترضان، باعث تضعیف نهادهای دموکراتیک در کشور می‌شود.

بر اساس قانون اساسی پاراگوئه، هر فرد می‌تواند فقط یک دوره‌ی پنج‌ساله رئیس جمهور شود. اما طرفداران کارتس در پارلمان، با تغییر این قانون راه را برای نامزدی مجدد او فراهم کرده‌اند.

طرح نام‌برده در مجلس سنا تصویب شده و قرار بود که روز شنبه (۱۲ فروردین) در مجلس نمایندگان نیز به رای گذاشته شود. در این مجلس هم طرفداران کارتس در اکثریت هستند.

پس از آغاز درگیری‌ها، رئیس پارلمان اعلام کرد که تصمیم‌گیری در این باره به تعویق افتاده است.

به گزارش خبرگزاری‌ها پلیس با گاز اشک‌آور، ماشین‌های آب‌فشان و گلوله‌های مشقی به معترضان حمله کرده و تظاهرکنندگان نیز با به آتش کشیدن لاستیک خودروها و پرتاب اشیاء گوناگون پاسخ داده‌اند.در این درگیری‌ شماری از معترضان و ماموران پلیس زخمی شدند.

پاراگوئه از ۱۹۵۴ تا ۱۹۸۹ زیر سلطه ژنرال آلمانی‌تبار، آلفردو استروسنر بود. در سال ۱۹۹۲ با تصویب قانون اساسی جدید انتظار می‌رفت که این کشور مانند دیگر کشورهای آمریکای جنوبی از دیکتاتوری نظامی به دموکراسی برسد، اما این انتظار تاکنون برآورده نشده است.

بیشتر بخوانید: برکناری رئيس‌جمهور پاراگوئه از مقام ریاست‌جمهوری

در سال ۲۰۰۸ فرناندو لوگو، یک اسقف مسیحی که از حامیان تنگدستان به‌شمار می‌رفت، در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شد. یکی از نخستین اقدامات لوگو مبارزه با فساد اداری بود اما او نتوانست در این زمینه موفقیتی کسب کند. بخشی از نمایندگان پارلمان به مخالفت با او برخاستند و در نهایت، در سال ۲۰۱۲ او را برکنار کردند.

Print Friendly, PDF & Email