وزیر دفاع آمریکا خواستار مشارکت نظامی واشنگتن در جنگ یمن شد.

یمن

وزیر دفاع آمریکا از کاخ سفید خواست محدودیت‌های وضع شده در باره یمن را لغو و با انصارالله (شبه نظامیان شیعه تحت حمایت سپاه پاسداران) مقابله کند.

به گزارش خبرگزاری فارس، «جیمز متیس» وزیر دفاع آمریکا خواستار مشارکت نظامی واشنگتن در جنگ یمن شد.

متیس طی گزارش ماهانه به «هربرت مک‌مستر» مشاور امنیت ملی رئیس جمهور آمریکا گفت حمایت از عملیات عربستان و امارات در یمن می‌تواند به مبارزه با یک تهدید مشترک کمک کند.

به نوشته روزنامه «واشنگتن پست» وی از کاخ سفید خواست تا ممنوعیت حمایت نظامی آمریکا از عملیات کشورهای عربی در یمن را – که در دوره ریاست جمهوری «باراک اوباما» تصویب شده بود – لغو و با «انصارالله» مقابله کند.

تأیید چنین درخواستی، تغییر فاحش سیاست‌های آمریکا خواهد بود زیرا تاکنون آمریکا فقط حملات هوایی محدودی را علیه مواضع شاخه «القاعده» در یمن داشته است.

واشنگتن پست همچنین نوشت که چنین مسئله‌ای می‌تواند یک پیام آشکار دولت «دونالد ترامپ» به رژیم تهران باشد زیرا او پیشتر گفته بود حکومت ایران درحال آموزش، مسلح کردن و جهت دادن به شیعیان انصارالله است.

پنتاگون از اختیارات ویژه برخوردار است

به گزارش خبرگزایر فرانسه از واشنگتن، وزارت دفاع آمریکا در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ از آزادی بیشتری برای هدایت جنگ ها به شیوه دلخواه خود برخوردار است و همواره به دنبال تایید کاخ سفید در تصمیم گیری های مهم نخواهد بود.

در دوره باراک اوباما حتی تغییرات کوچک در برنامه های آمریکا در این زمینه باید تحت نظارت دقیق و کامل کاخ سفید انجام می شد.

با افزایش اختیارات پنتاگون نقش شورای امنیت ملی که مسئولیت هماهنگی سیاست نظامی و خارجی را بر عهده دارد و دستور کار امنیت ملی رئیس جمهور را اجرا می کند کمرنگ خواهد شد.

در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما ، شورای امنیت ملی آمریکا همه جنبه های جنگ های آمریکا را در عراق ، سوریه و افغانستان تحت نظر داشت و اشتون کارتر وزیر دفاع وقت اختیارات چندان گسترده ای نداشت.

اما دونالد ترامپ در زمینه اقدامات نظامی بارها تسلیم جیمز ماتیس وزیر دفاع خود شده است.

سخنگوی پنتاگون اعلام کرد جیمز ماتیس اختیار دارد عملیات های نظامی را به شیوه ای که خود مناسب می داند انجام دهد.

Print Friendly, PDF & Email