معاون وزیرخارجه انگلستان: سپاه پاسداران یک سازمان ممنوع‌شده توسط اتحادیه اروپا است

توبیاس الوود

باب بلکمن نماینده پارلمان انگلستان طی سؤال‌های مکتوب خطاب به وزارت‌خارجه این کشور، با تأکید بر لزوم اخراج سپاه پاسداران و عواملش از سوریه، عراق و یمن، از این وزارتخانه خواست تا موضع خود را در قبال نقش سپاه در سرکوب داخلی و صدور تروریسم به کشورهای منطقه ابراز کند.

توبیاس الوود معاون وزارت‌خارجه انگلستان در پاسخ‌های خود خطاب به باب بلکمن از جمله، گفت: «سپاه پاسداران (رژیم) ایران… یک سازمان ممنوع‌شده توسط اتحادیه اروپا است و به‌خاطر اعمالش در رابطه با حمایت (رژیم) ایران از تروریسم و نقض‌های حقوق‌بشر لیست‌گذاری شده است. گزارشهای بسیاری درباره نقش سپاه پاسداران و مشارکت آن در اذیت و آزار افراد در ایران وجود دارد، از جمله تازه‌ترین گزارش گزارشگر ویژه سازمان ملل در مورد (وضعیت) حقوق‌بشر در ایران».

وی افزود: «ما هم‌چنان نسبت به فعالیت سپاه پاسداران در منطقه نگرانیم، از جمله گزارشهای نگران‌کننده درباره ارتباطات و حمایت (رژیم) ایران (شامل حمایت مالی و فراهم‌ساختن تجهیزات و آموزش نظامی) برای گروه‌های شبه‌نظامی ممنوعه، مانند حزب‌الله. این حمایت مستقیماً چشم‌اندازها برای امنیت و صلح بادوام در منطقه را تضعیف می‌کند».

معاون وزارت‌خارجه انگلستان هم‌چنین، تأکید کرد: «دولت (انگلستان) هم‌چنان نسبت به فعالیت (رژیم) ایران در منطقه، به‌ویژه حمایت آن از شبه‌نظامیان مسلح در سوریه، عراق و یمن، عمیقاً نگران است. نخست‌وزیر (خانم ترزامی ) در سخنرانی خود خطاب به شورای همکاری خلیج (فارس) در منامه در ۷دسامبر (گذشته) تصریح کرد، ما هم‌چنان متعهد به‌کار با متحدانمان برای پس‌زدن اعمال تجاوزکارانه (رژیم) ایران در منطقه هستیم».

توبیاس الوود، افزود: «سپاه پاسداران در حال حاضر در تمامیت خود، تحت لیست‌های اتمی اتحادیه اروپا تحریم شده است. علاوه بر این، افراد مشخصی از سپاه پاسداران بنا‌ به دلایل دیگری از جمله ضدتروریسم و حقوق‌بشر، در اتحادیه اروپا تحریم شده‌ان

Print Friendly, PDF & Email