در یک اقدام بسیار مضحک رژیم ایران ۱۵ شرکت آمریکایی را که با ایران تجارتی ندارند، تحریم کرد

تحریم

جمهوری اسلامی ایران روز یکشنبه ۲۶ مارس، ۶ فروردین پانزده شرکت آمریکایی را به دلیل حمایت از اسرائیل و آن چه “پشتیبانی از تروریسم و مشارکت در سرکوب مردم منطقه” خوانده شده، تحریم کرد. خبرگزاری فرانسه از تهران تأکید کرده که این اقدام ایران صرفا یک اقدام نمادین است، زیرا این شرکت‌ها مبادلاتی با ایران ندارند. همچنین این اقدام ایران، دو روز پس از تحریم‌های آمریکا علیه ۳۰ فرد و شرکت در ارتباط با ایران، سوریه و کره شمالی است.

در متن بیانیه وزارت امورخارجه ایران که از سوی ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، منتشر شده، آمده که “هرگونه مراوده با این شرکت ها و نهادها ممنوع بوده، اموال آنها در حوزه صلاحیتی جمهوری اسلامی ایران مشمول توقیف خواهد بود، و از صدور روادید ورود به ایران برای آن دسته از اشخاصی که دارای سمت یا مسئولیتی در این شرکت ها بوده یا به نوعی با آنها در ارتباط هستند خودداردی خواهد شد.”

این اقدام نمادین ایران در حالی است که پس از قدرت گرفتن دونالد ترامپ در آمریکا، تنش در روابط دو کشور بیشتر شده و ترامپ بارها خواستار لغو توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی شده است.

همچنین این اقدام ایران که از سوی وزارت امورخارجه این کشور “اقدام متقابل” خوانده شده، همچنین به دنبال تحریم‌های آمریکا علیه ایران در ماه فوریه است. آمریکا در آن زمان ایران را به دلیل آزمایش موشکی تحریم کرد و ایران بلافاصله اعلام کرد که در “اقدامی متقابل” شرکتهای آمریکایی را تحریم می‌کند.

در میان شرکت‌هایی که ایران آنها را تحریم کرده، نام شرکت‌های United Technologies produces ، ITT Corporation و Bushmaster Firearms به چشم می‌خورد.
ایران این شرکتها را متهم کرده که به اسرائیل اسلحه می‌فروشند تا “علیه فلسطینیان” به کار گرفته شود.

Print Friendly, PDF & Email