تمدید ماموریت گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران برای یکسال دیگر

شورای حقوق‌بشر سازمان ملل روز جمعه ۴فروردین ۹۶ با رأی مثبت به قطعنامه پیشنهادی سوئد، آمریکا، مقدونیه و مولداوی، مأموریت عاصمه جهانگیر، گزارشگر ویژه حقوق‌بشر در ایران، را به مدت یک‌سال دیگر تمدید کرد.

پیش‌نویس این قطعنامه برخلاف خواست رژیم ایران روز جمعه با ۲۲ رأی موافق، ۱۲ رأی مخالف و ۱۳ رأی ممتنع به تصویب رسید. در جلسه رأی‌گیری، نماینده رژیم آخوندی مدعی شد این اقدام «سیاسی و جانبدارانه» است.

خانم عاصمه جهانگیر سال گذشته جانشین احمد شهید، گزارشگر ویژه حقوق‌بشر سازمان ملل‌متحد در امور ایران شد.
وی در نخستین گزارش خود تصریح کرد بهبودی در کارنامه حقوق‌بشر رژیم ایران حاصل نشده است و محدودیت آزادی بیان و تبعیض علیه زنان و اقلیت‌های دینی هم‌چنان ادامه دارد.
خانم جهانگیر از شمار بالای اعدام‌ها، استفاده از مجازات‌هایی مانند شلاق و کور کردن، اعدام مجرمان زیر سن قانونی، استفاده از شکنجه و عدم دسترسی به دادرسی عادلانه در نظام قضایی ایران اظهار نگرانی کرد.
او گفت حکومت ایران از مساله امنیت ملی برای ساکت کردن مخالفان استفاده می‌کند و فضای دموکراتیک به شدت محدود است.
گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل به طور ویژه به نقض حقوق زنان، کردها، روزنامه‌نگاران، فعالان سیاسی و مدنی و همچنین اقلیت‌های مذهبی، گروه‌های عرفانی، بهایی‌ها و نوکیشان مسیحی اشاره کرد.>شورای حقوق بشر سازمان ملل با تایید گزارش خانم جهانگیر از ایران خواسته است که با او همکاری کرده و اجازه دهد تا خانم جهانگیر برای جمع‌آوری اطلاعات مورد نیازش به ایران سفر کند

Print Friendly, PDF & Email