خروج اولین گروه از مخالفان مسلح سوری از حمص

مخالفان مسلح سوری

منابع مخالفان سوری بامداد روز شنبه ۱۸ مارس ۲۰۱۷ اعلام کردند، که اولین گروه از مخالفان مسلح سوری که در محله «الوعر» در شهر حمص واقع در مرکز سوریه محاصره شده بودند، طبق توافقی از این منطقه خارج شدند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این گروه بعد از ترک محله «الوعر» حمص به حومه شمالی شهر حمص و به سمت استان ادلب در شمال غرب سوریه که هنوز تحت کنترل مخالفان سوری است، خواهند رفت.

به گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از شاهدان عینی، حدود هزار تن از مخالفان مسلح سوری که در محله الوعر حمص محاصره شده بودند به همراه خانواده‌هایشان را ترک کردند.

«شبکه خبری الشام» در گزارشی تعداد این افراد مسلح با خانواده‌هایشان را حدود ۱۵۰۰ نفر تخمین زده است.

پیشتر منابع خبری از توافقی میانمخالفان و نظام اسد بدون مشارکت سازمان ملل اما با نظارت روسیه خبر داده بودند.

برخی منابع رسانه‌ای از مخالفان سوری در حومه حلب نیز گفته بودند که صدها تن از افراد مسلح «محله الوعر» از استان ادلب به شهر جرابلس می‌روند تا به نیروهای سپر فرات بپیوندند.

نیروهایی که در عملیات سپر فرات شرکت دارند در حومه شرقی حلب با نیروهای نظامی سوریه، افراد مسلح داعش و نیروهای دموکراتیک سوریه می‌جنگند این نیروها که اغلب آنها ارتش آزاد سوریه تشکیل می‌دهد، مورد حمایت ترکیه هستند.

به گفته منابه سوری تعداد جمعیت کل ساکنان «کوی الوعر» حدود ۲۵ هزار نفر تخمین زده شده است.

دیدبان حقوق بشر سوریه گزارش داد که در توافقی که با نظارت سوریه صورت گرفت قرار شد که حدود ۱۲ هزار نفر از محله الوعر خارج شوند.

محله الوعر آخرین محله شهر حمص است که هنوز تحت کنترل گروه‌های مسلح است این منطقه مدتی از سوی نیروهای اسد و گروههای فرقه گرای تابع ایران مورد محاصره قرار گرفته است.

Print Friendly, PDF & Email