مقام آمریکایی: داعش در موصل به تله افتاده است

ارتش عراقبرت مک‌گارک، نماینده ویژه آمریکا در امور ائتلاف بین‌المللی ضد داعش گفت، داعش در غرب شهر موصل محاصره شده است. ارتش عراق نیز اعلام کرده که یک سوم غرب موصل را از  چنگ نیروهای داعش خارج کرده است.

برت مک گارک نماینده ویژه آمریکا در امور ائتلاف بین‌المللی ضد داعش در بغداد اعلام کرد که نیروهای عراقی موفق شده‌اند آخرین گذرگاه خروجی شهر موصل را ببندند. به گفته این مقام آمریکایی پس از آنکه ارتش نهم عراق در شب یکشنبه ۲۲ اسفند (۱۲ مارس) آخرین ارتباط راه خروجی اعضای داعش از موصل را قطع کرد، جهادگرایان داعش در غرب شهر موصل به تله افتاده‌اند.

فرستاده ویژه آمریکا این سخنان را یکشنبه ۲۲ اسفند (۱۲ مارس) در مصاحبه با خبرنگاران در بغداد عنوان کرد. او همچنین تاکید کرد که: «هدف فقط پیروزی بر داعش در موصل نیست بلکه می‌خواهیم مطمئن شویم که این جهادگرایان فرار نکنند.»

ارتش عراق یک سوم غرب موصل را آزاد کرد

طبق آخرین گزارش‌ها نیروهای عراقی موفق شده‌اند یک سوم غرب موصل را از چنگ داعش خارج کنند. ارتش عراق قدم به قدم شهر موصل را آزاد می‌کند.

حیدرالعبادی، نخست وزیر عراق پیش‌تر در تاریخ ۲۴ ژانویه گذشته پایان عملیات آزادسازی شرق موصل و در تاریخ ۱۹ فوریه سال جاری آغاز عملیات آزادسازی بخش غربی این شهر را اعلام کرد.

از سوی دیگر جهادگرایان داعش با خودروهای بمب‌گذاری شده سخت مقاومت می‌کنند. پیش‌تر ارتش عراق در ادامه عملیات آزاد سازی موصل اعلام کرده بود که مهم‌ترین ایستگاه راه‌آهن موصل را بازپس گرفته است. همچنین منطقه‌‌ای که این ایستگاه در آن قرار دارد نیز آزاد شده است.

در جدیدترین گزارش‌ها آمده که زندان مخوف بادوش موصل نیز آزاد شده است. در این زندان یک گور دسته جمعی از قربانیان دفن شده توسط داعش کشف شده است.

Print Friendly, PDF & Email