دونالد ترامپ از محمود عباس دعوت کرد که هر چه زودتر به آمریکا بیاید

ترامپ-محمود عباسسخنگویان کاخ سفید و حکومت خودمختار فلسطین هر دو امروز تایید کردند که دونالد ترامپ از محمود عباس برای سفر به آمریکا دعوت کرده است. دو رهبر آمریکائی و فلسطینی که امروز با تلفن تبادل نظر کردند قرار است “هر چه زودتر” در واشینگتن مذاکرات خود را ادامه دهند.

مذاکرات امروز در واقع اولین گفتگوهای میلیاردر جمهوری خواه با محمود عباس پس از ورود به کاخ سفید است. در این مدت او دوبار تلفنی با بنیامین نتانیاهو گفتگو کرده و یکبار نیز او را در کاخ سفید به حضور پذیرفته است.

به روایت نبیل ابو رودینا سخنگوی محمود عباس، رئیس جمهوری آمریکا بطور رسمی از محمود عباس دعوت کرد تا هر چه زودتر برای مذاکره بقصد یافتن راهی که به صلح در منطقه منجر شود به آمریکا سفر کند. دونالد ترامپ تاکید کرد که به پروسه صلحی که به یک وضعیت پایدار بیانجامد دلبستگی زیادی دارد.

شین اسپایسر سخنگوی کاخ سفید نیز تایید کرد که ترامپ مایل است هر چه زودتر محمود عباس را ملاقات کند.
رهبران فلسطین از مواضع جانبدارانه دونالد ترامپ به نفع اسرائیل و شخص نتانیاهو نگران شده اند . از این رو در گفتگوهای امروز محمود عباس بار دیگر به موضوع خانه سازی های اسرائیل در کرانه غربی روز اردن و نیز در اورشلیم شرقی اشاره کرد و این اقدامات را محکوم نمود. او همچنین بر ضرورت وجود دو دولت مستقل بقصد یافتن راه حلی برای دو طرف درگیر تاکید کرد.

نبیل ابو رودینا سخنگوی فلسطینی در توصیف اظهارات رئیس دولت فلسطین از دلبستگی محمود عباس به برقراری صلح در منطقه همچون یک انتخاب راهبردی بقصد استقرار یک دولت فلسطینی در کنار دولت اسرائیل یاد کرد.

این در حالی است که اظهارات مبهم و دوپهلوی دونالد ترامپ درباره ضرورت وجود دو دولت مستقل بعنوان تنها راه برقراری صلح پایدار در منطقه مدتی است که نگرانی های بسیاری نه تنها در جهان عرب بلکه در برخی از کشورهای اروپائی برانگیخته است. او در سخنانی اظهار نظر کرد که هر دو احتمال دو دولت و یک دولت را مطالعه کرده و آماده است که هر کدام را که دو طرف درگیر بپذیرند مورد قبول قرار دهد.

Print Friendly, PDF & Email