اعتراضات خونین پس از برکناری رسمی رئیس جمهوری کره جنوبی

پارک گون ههدادگاه قانون اساسی کره جنوبی سرانجام پارک گون هه، رئیس جمهوری این کشور را به‌طور رسمی برکنار کرد. طرفداران او دست به اعتراض زدند و دو نفر کشته شد.

پارلمان کره جنوبی ۹ دسامبر ۲۰۱۶ / ۱۹ آذرماه با ۲۳۴ رأی موافق در مقابل ۵۶ رأی مخالف با استیضاح پارک گون هه به‌دلیل رسوایی مالی موافقت و رأی نهایی در مورد ماندن او در قدرت را به دادگاه قانون اساسی واگذار کرده بود.

پارک گون هه، ۶۵ ساله از ماه‌ها پیش زیر فشار قرار داشت. رسوایی مالی به دوست نزدیک او چوی سون شیل مربوط می‌شد. پارک گون هه این دستیار نزدیک خود را برای پست نخست‌وزیری نامزد کرده ‌بود. خانم چوی ۶۰ ساله متهم شده بود که با استفاده از نفوذ سیاسی خود شرکت‌های کره جنوبی از جمله شرکت سامسونگ را به اهدای ۶۸ میلیون دلار به بنیادهای ورزشی و فرهنگی تحت نظارت خود وادار کرده‌ است. او هم‌اکنون در زندان به‌سر می‌برد.

در ماه‌های گذشته بارها صدها هزار نفر در اعتراض به این رسوایی مالی به خیابان‌ها آمدند و علیه پارک گون هه به تظاهرات پرداختند. هزاران مخالف روز گذشته، پنج‌شنبه ۹ مارس / ۱۹ اسفند، پیش از رأی دادگاه قانون اساسی نیز در سئول علیه او تظاهرات کردند و خواهان برکناری او شدند.

بر اساس قانون اساسی کره جنوبی با برکناری پارک گون هه، رئیس‌ جمهوری جدید باید در مدت ۶۰ روز انتخاب شود.

در همین حال پس از رأی دادگاه قانون اساسی کره جنوبی به برکناری پارک گون هه، طرفداران او در برابر دادگاه دست به تظاهرات اعتراضی زدند. این تظاهرات به خشونت کشیده شد و دو نفر کشته شدند.

Print Friendly, PDF & Email