آمریکا:حتی پس از شکست داعش از سوریه خارج نمی‌شویم

نیروهای مرکزی آمریکجوزف وتال، فرمانده نیروهای مرکزی آمریکا، روز پنجشنبه ۹ مارس گفت که نیروهای ایالات متحده برای برقراری امنیت، ثبات و وهمچنین کمک به سوری‌ها و نظارت بر روند انتقال مسالمت آمیز قدرت در سوریه برای مدتی طولانی در این کشور باقی خواهند ماند.

وی در بیانیه‌ای تاکید کرد که اوضاع کنونی سوریه نیازمند حضور موثر و قوی آمریکا در این کشور است و هیچ ضرورتی وجود ندارد که نیروهای آمریکا پس از شکست داعش سوریه را ترک کنند.

به نظر می رسد که دولت دونالد ترامپ با ارسال ۴۰۰ تفنگدار دریایی دیگر به سوریه، سرعت بخشیدن به جنگ علیه داعش را آغاز کرده است. این ۴۰۰ سرباز آمریکایی خود را برای حمله به شهرالرقه پایگاه اصلی شبه نظامیان تندرو داعش آماده کرده‌اند.

ایالات متحده آمریکا روز پنجشنبه ۹ مارس همچنین خواستار نشست وزرای خارجه کشورهای ۶۸ گانه عضو ائتلاف بین المللی مبارزه با داعش شد.

بر داشتن چنین گام‌هایی از سوی دولت جدید آمریکا در چارچوب برنامه ترامپ برای سرعت بخشیدن به روند جنگ علیه داعش و شکست دادن این سازمان تروریستی در سوریه و عراق تلقی می‌شود.

گروه داعش طی هفته‌های گذشته متحمل ضربات سنگینی هم در سوریه و هم در عراق شد. نیروهای نظامی عراق با پوشش هوایی ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا مناطق وسیعی از شهر موصل را از وجود داعش پاکسازی کردند.

گام‌های آمریکا در راستای وعده‌های ترامپ برای نابودی داعش اتخاذ می شود. پیشتر رئیس‌جمهوری آمریکا با امضای حکمی اجرایی به فرماندهی ستاد مشترک ارتش این کشور دستور داده است در عرض سی روز طراحی را برای نابودی گروه تروریستی داعش تهیه و به وی ارائه دهند.

ترامپ با امضای طرح سی روزه‌ای برای نابودی داعش طی دستوری به فرماندهان ارتش آمریکا گفت:« فکر می‌کنم این طرح بسیار موفق خواهد بود».

ترامپ و وزیر دفاع وی، جیمز ماتیس، ژنرال بازنشستۀ نیروی هوایی ارتش امریکا، بر تمایل خود در یکسره کردن نبرد علیه داعش تأکید کرده‌اند. در گزارش‌های منتشرشده، گفته می‌شود مستشاران نظامی و نیروی هوایی امریکا به نیروهای عراقی در بازپس‌گیری شهر موصل کمک کرده‌اند.

آمریکا در سوریه نیز سعی کرده است با جذب شبه نظامیان محلی از کردها و عرب‌های سوری، طرح‌های خود را برای بازپس‌گیری مقر داعش در رقه پیش ببرد.

برخی از مقامات نظامی امریکا یک سری اقدامات بالقوه را برای تیم امنیت ملی ترامپ و ماتیس بررسی کردند که به گزارش واشنگتن‌پست، افزایش مستشاران نظامی در عراق و سوریه ازجمله این طرح‌های احتمالی بوده است.

Print Friendly, PDF & Email