ابوبکر البغدادی از موصل گریخته است

یک مقام وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که همزمان با پیشروی نیروهای دولتی عراق در موصل، ابوبکر البغدادی رهبر گروه “دولت اسلامی” این شهر را ترک کرده و “احتمالاً هیچ نفوذ تاکتیکی بر هدایت روند درگیری ها ندارد.”

همین مقام که نخواسته نامش فاش شود، افزوده است که ابوبکر البغدادی پیش از ترک موصل دستورات کلی را به فرماندهان نظامی اش ابلاغ کرده و هدایت جنگ را بر عهدۀ آنان گذاشته است.

نیروهای ویژه و سرویس های اطلاعاتی آمریکا در جستجوی رهبر گروه “دولت اسلامی” هستند. مقام وزارت دفاع آمریکا گفته است که بعد از سقوط موصل و سپس سقوط رقه، رهبر گروه اسلامی قصد دارد به سمت درۀ فرات در شرق سوریه و غرب عراق عقب نشینی کند.

ارتش آمریکا معتقد است که پس از دو سال کارزار نظامی بین المللی علیه داعش، این گروه به شدت تضعیف شده است و هنوز قصد ندارد برغم عقب نشینی ها و شکست ها به یک گروه چریکی تبدیل شود.

سرویس های اطلاعاتی آمریکا می گویند که فرماندهان نظامی گروه “دولت اسلامی” شهر رقه را عمدتاً به قصد درۀ فرات ترک کرده اند. همین منابع می افزایند که گروه “دولت اسلامی” کنترل ٦۵ درصد سرزمین های تحت اشغال خود را از دست داده است. بر اساس برآوردهای وزارت دفاع آمریکا حداکثر ١۵ هزار نیروی نظامی برای گروه داعش باقی مانده است. وزارت دفاع آمریکا معتقد است که حدود نیمی از نیروهای “دولت اسلامی” در نبردها کشته شده اند.

دیروز چهارشنبه هشتم مارس روزنامۀ آمریکایی “واشنگتن پست” نوشت که ارتش آمریکا به منظور حملۀ نهایی به رقه و بازپس گیری این شهر از گروه دولت اسلامی توپخانه و نیروهای ویژه خود را در اطراف این شهر مستقر کرده است.

“واشنگتن‌پست” افزوده است که نیروهای آمریکایی به قصد حملۀ نهایی به رقه راه های ارتباطی این شهر را قطع کرده اند.

Print Friendly, PDF & Email