پاسخ احمدی‌نژاد به روحانی: خالی بودن خزانه کشور در دولت قبل کذب است

محمود احمدی‌نژادمحمود احمدی‌نژاد که تصمیم گرفته بود در قبال مسائل کشور سکوت اختیار کند در نامه‌ای به سخنان سه سال پیش حسن روحانی درباره خالی بودن خزانه کشور در هنگام آغاز کار دولت یازدهم پاسخ داده است.
محمود احمدی‌نژاد: درآمد دولت کنونی کاملاً مناسب و دست دولت در اداره کشور و هزینه کردن برای امور عمومی باز بوده است

محمود احمدی‌نژاد: درآمد دولت کنونی کاملاً مناسب و دست دولت در اداره کشور و هزینه کردن برای امور عمومی باز بوده است

در این نامه که شنبه ۱۴ اسفند منتشر شده، احمدی‌نژاد ضمن بیان این‌که مردم از دلایل سکوتش درباره مسائل کشور آگاهند، گفته است نامه را در پاسخ به «اطلاعات و ادعاهای کذب و ایراد تهمت‌های ناروا» نوشته است.

احمدی‌نژاد «تهمت‌های ناروا» را «یک روال در بالاترین سطوح مدیریت کشور» دانسته و آورده است که «[از ادعاهای کذب] به‌عنوان بهانه‌ای برای توجیه تصمیمات نادرست و پوشاندن ضعف‌ها، بی‌تدبیری‌ها و ناکارآمدی‌ها و بعضاً آسیب رساندن به منافع ملی استفاده شده است.»

او گفته است که خواهان انجام مناظره تلویزیونی در این‌باره شده اما تنها پاسخ به او «تکرار اتهامات» بوده است.

او در این نامه پس از گذشت سه سال، به سخنان حسن روحانی در زمان آغاز به‌کار دولت یازدهم و پیش از دور آخر مذاکرات هسته‌ای پاسخ داده است. در آن زمان روحانی از خالی بودن خزانه کشور شکایت کرده بود.

دلیل این‌که چرا پس از گذشت این همه مدت احمدی‌نژاد زمان حاضر را برای پاسخ به سخنان روحانی برگزیده می‌تواند نزدیک شدن انتخابات ریاست جمهوری باشد تا از این طریق کارکرد دولت حسن روحانی زیر سئوال برده شود.

رئیس‌جمهوری پیشین ایران در این نامه گفته است که در تاریخ ۱۳ مرداد ۱۳۹۲ یعنی زمان آغاز به کار دولت فعلی، بیش از یک هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان در حساب‌های جاری خزانه و معادل همین مقدار در سایر حساب‌ها موجود بوده و کمتر زمانی در گذشته این مقدار در حساب‌ها پول وجود داشته است.

احمدی‌نژاد مدعی شده که در سال ۱۳۹۱، آخرین سال دولت قبل، «پروژه‌های عمرانی و دیگر خدمات دولت کاملاً فعال بوده و حقوق و مطالبات کارمندان، طبق روال معمول پرداخت شده» و کل پرداختی خزانه حدود ۱۰۴هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بوده است.

او همچنین درآمد دولت فعلی در اولین سال کارش را ‌«کم‌نظیر» خوانده و گفته است دولت یازدهم در سال ۱۳۹۲ در مجموع ۱۴۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان از طریق خزانه درآمد داشته که نسبت به سال قبل از آن رشد ۴۰ درصدی داشته است.

احمدی‌نژاد می‌گوید افزایش درآمد و هزینه‌های جاری دولت در سال‌های ۹۳ و ۹۴ نیز ادامه یافته در حالی که «به بهانه کمبود درآمد بسیاری از پروژه‌ها تعطیل شده و شاه‌بیت کلام مدیران دولتی کمبود منابع و درآمد بوده است.»

احمدی‌نژاد در نامه خود تأکید کرده که درآمد دولت کنونی «کاملاً مناسب و دست دولت در اداره کشور و هزینه کردن برای امور عمومی باز بوده است.»

رئیس‌جمهوری پیشین ایران در پایان نامه خود آورده است: «باید معلوم شود که این درآمدهای کلان در کجا و چگونه هزینه شده است.»

نامه احمدی‌نژاد در حالی دولت یازدهم را به باد انتقاد گرفته که مدافعان دولت معتقدند روحانی در حالی سکان اقتصاد ایران را در دست گرفت که اقتصاد ایران در رکود سنگینی به‌سر می‌برد و تورم نیز بالا بود.

به‌گفته رسانه‌های مدافع دولت، درآمد نفتی دولت یازدهم در سه سال اول فعالیت نسبت به سه ساله اول فعالیت دولت دهم بیش از ۴۵ درصد کاهش یافت و کاهش درآمدهای نفتی مشکلات این دولت را برای اداره کشور دو چندان کرد.

Print Friendly, PDF & Email