مذاکرات ژنو درباره سوریه با توافق طرف‌های درگیر بر سر یک “جدول زمانی” پایان یافت

سوریه،مذاکرات در مورد حل بحران در سوریه، با حضور “استفان دومیستورا” نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه (سمت چپ) و “نصر حریری” رئیس کمیته عالی مخالفان بشار اسد (سمت راست)، در مقر اروپایی سازمان ملل

مذاکرات میان نمایندگان دولت سوریه و هیئت عالی مذاکره‌کننده مخالفان بشار اسد روز جمعه ۱۳ اسفند/ ۳ مارس در ژنو در حالی پایان یافت که دو طرف بر سر یک “جدول زمانی روشن” برای حل بحران سوریه توافق کردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، قرار است مذاکرات آتی در ماه مارس جاری بار دیگر در ژنو برگزار شود.

“نصر حریری” رئیس کمیته عالی مخالفان بشار اسد، که در ژنو حضور داشتند این دور از مذاکرات را نسبت به گذشته «بسیار مثبت» توصیف کرد. به گفته وی در این دور از مذاکرات درباره مسئله انتقال قدرت در سوریه و همچنین موضوع مبادله زندانیان و ربوده‌شدگان به طور جدی بحث شده است.

“استفان دومیستورا” نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه طی ۳ سال گذشته، پس از پایان این دور از مذاکرات گفت: «قطار در ایستگاه آماده حرکت است، موتور آن در حال گرم‌شدن است. همه چیز مهیاست، فقط لازم است که به آن سرعت ببخشیم».
وی همچنین اعلام کرد که طی روزهای آینده درباره گفت‌وگو در مسأله سوریه به شورای امنیت سازمان ملل خواهد رفت. به گفته استفان دومیستورا، شورای امنیت با تعیین یک «جدول زمانی» مقرر کرده که قانون اساسی جدید سوریه طی ۱۲ ماه نوشته شود، همچنین انتخابات «آزاد و عادلانه» در سوریه طی ۱۸ ماه و زیر نظر سازمان ملل برگزار شود.
نماینده سازمان ملل در امور سوریه همچنین تشکیل دولت سراسری غیرفرقه‌ای و نیز مبارزه با تروریسم را از جمله محورهای مذاکرات آینده اعلام کرده است. به گفته وی براساس معیارهای سازمان ملل، گروه‌های تروریستی فعلی سوریه شامل “النصرة” و “داعش” هستند.

دور پیشین مذاکرات ژنو برای پایان دادن به بحران سوریه از آوریل سال ۲۰۱۶ آغاز شده است.
درگیری‌های داخلی در سوریه که از ماه مارس سال ۲۰۱۱ آغاز شد، همچنان ادامه دارد.

روز شنبه ۴ مارس ناظران حقوق بشر سوری اعلام کرد که طی حملات هوائی در مرکز سوریه ۱۱ غیرنظامی کشته و ۴۵ نفر زخمی شدند. به گفته این سازمان حملات «احتمالاً» مربوط به نیروی هوائی روسیه بوده است.
براساس آمار سازمان ملل تاکنون در سوریه بیش از ۳۰۰ هزار نفر کشته و چند میلیون سوری آواره شده‌اند.

Print Friendly, PDF & Email