دوایت یورک، بازیکن سابق تیم منچستر یونایتد به خاطر یک بار سفر به ایران از ورود به آمریکا منع شد

"دوایت یورکدوایت یورک”، بازیکن شاخص و مهاجم سرشناس سابق تیم معروف بریتانیایی منچستر یونایتد و قهرمان لیگ فوتبال اروپا در سال ١۹۹۹ میلادی به دلیل وجود مهر ویزای ایران در پاسپورت اش، از ورود به ایالات متحده آمریکا منع شده است. ماجرای این اتفاق را “دوایت یورک” دیشب، شنبه/ ١۷ فوریه در اختیار نشریات بریتانیایی گذاشت. او از این مسئله گله دارد که با او مثل یک تبهکار و جنایتکار رفتار کرده اند.

“دوایت یورک”، پس از این اتفاق در مصاحبه ای با روزنامه انگلیسی “سان”، گفت: نمی تواند باور کند که چه اتفاقی افتاده است. او گفته که پیش از این بارها و بارها در ایالات متحده آمریکا حضور داشته و این کشور را دوست دارد؛ اما نمی تواند این موضوع را بفهمد که به یکباره با او به گونه ای برخورد شود که این احساس در وجود او تقویت شود که مانند یک جنایتکار با او رفتار کرده اند.

خبرگزاری فرانسه گزارش می دهد که این اتفاق، احتمالاً به دلیل حضور “دوایت یورک” در یک بازی با اهداف خیریه در سال ۲۰۱۵ در ایران و به همراه تیم برگزیدگان و ستارگان فوتبال جهان بوده است.

دوایت یورک ۴۵ سال دارد. او که اصالتا اهل کشور ترینیداد است، به عنوان تحلیلگر در شبکه های مختلف ورزشی برای تحلیل بازی های منچستر یونایتد در لیگ انگلستان و لیگ اروپا همکاری می کند. او از دوحه پایتخت قطر ظاهرا قصد سفر به زادگاهش در کارائیب را داشته است. پرواز او ایجاب میکرده که در شهر میامی آمریکا هواپیمای دیگری را بگیرد. گویا، وجود ویزای ایرانی در پاسپورت او برای آمریکای تحت رهبری دونالد ترامپ مشکل ساز شده و مقامات امنیتی اجازه ورود وی به میامی را نداده اند.

وی گفته: من بلیت هواپیما را دریافت کرده ام و در فرودگاه دوحه مراحل بازرسی را در فرودگاه پشت سر گذاشتم و وقتی قرار بود سوار هواپیما شوم، دو مأمور امنیتی مانع من شدند. پرسیدم چرا و آنها به من گفتند که یک مشکلی در ویزای من وجود دارد. آنان گفتند که به خاطر اینکه در پاسپورت من مهر ویزای ایران وجود دارد، او را در فهرست افراد مشکوک قرار داده اند.

یاد آور می شویم که این اتفاق پس از فرمان اجرایی دونالد ترامپ رخ داده که ورود اتباع هفت کشور مسلمان به آمریکا را ممنوع کرده بود. ولی قاضی فدرال در سیاتل رأی به لغو سراسری آن داده بود؛ اما آنچه به نظر می رسد این است که جلوگیری از ورود دوایت یورک به ایالات متحده آمریکامی تواند ارتباطی با این فرمان نداشته باشد و بیش از همه مرتبط به طرحی باشد که در آخرین سال دوره ریاست جمهوری باراک اوباما، به تصویب رسیده است.

بر اساس این طرح، شهروند هر کشوری، اروپایی و غیره که پیش تر از کشورهای عراق، سوریه، لیبی، سومالی، ایران، یمن و سودان بازدید کرده باشد و به این کشورهای رفت و آمد داشته است، مشمول این طرح شده و در راه ورود او به آمریکا محدودیت هایی وجود دارد.

بر اساس این طرح هر شخصی که ویزای یکی از این کشورها را در پاسپورت خود داشته باشد، قبل از ورود به ایالات متحده آمریکا باید درخواست اخذ ویزا کند و در صورتی که مقامات اطلاعاتی و امنیتی آمریکا صلاحیت وی را برای ورود به آمریکا تایید کنند، می تواند وارد خاک ایالات متحده آمریکا شود.

Print Friendly, PDF & Email