ترامپ خواستار بازگشت کریمه به خاک اوکراین شد

 اوکراینترامپ خواستار بازگشت کریمه به خاک اوکراین شدرییس‌جمهوری آمریکا بازگردانی کریمه به اوکراین را از کرملین خواستار شد.به گزارش ایلنا به نقل از اسپوتنیک، «دونالد ترامپ» رییس‌جمهوری آمریکا از روسیه خواست کریمه را به اوکراین بازگرداند.«شان اسپنسر» سخنگوی کاخ سفید امروز-سه‌شنبه- اعلام کرد ترامپ خواستار بازگردانی کریمه به اوکراین است.

رییس‌جمهوری آمریکا بازگردانی کریمه به اوکراین را از کرملین خواستار شد.

به گزارش ایلنا به نقل از اسپوتنیک، «دونالد ترامپ» رییس‌جمهوری آمریکا از روسیه خواست کریمه را به اوکراین بازگرداند.

«شان اسپنسر» سخنگوی کاخ سفید امروز-سه‌شنبه- اعلام کرد ترامپ خواستار بازگردانی کریمه به اوکراین است.

۴ سناریو از خوابی که ترامپ برای ایران دیده است

به گزارش خبرگزاری آنا،رئیس‌جمهوری جدید آمریکا مدت کوتاهی پس از ورود به کاخ سفید، لفاظی‌های قابل پیش‌بینی خود علیه ایران را آغاز کرد و همزمان ضمن منع ورود ایرانیان به خاک آمریکا، تحریم‌های جدیدی علیه ایران وضع کرد. وب‌سایت واشنگتن اگزمینر از پایگاه‌های خبری متعلق به جمهوری‌خواهان در گزارشی به اقدامات احتمالی ترامپ درباره ایران پراخته است.

وب‌سایت واشنگتن اگزمینر نوشته است، دونالد ترامپ طی روزهای اخیر اعلام کرده که وضعیت ایران را زیرنظر دارد و آماده است به اقدامات ایران واکنش مناسب نشان دهد. او حتی گفته که ممکن است از گزینه نظامی علیه ایران استفاده کند.
در جریان کارزار انتخاباتی سال ۲۰۱۶ نیز موضوع ایران از جمله جدی‌ترین مباحثی بود که ترامپ به نحوی تهاجمی به آن می‌پرداخت. با وجود این باید پرسید که دولت جدید آمریکا چه گزینه‌هایی در مقابل ایران و اقدامات آن برخوردار است.
تصور می‌شود شعاع اقدامات واکنشی احتمالی آمریکا محدود بوده و از جمله نتواند گزینه نظامی را که ترامپ مدعی امکان استفاده از آن شده است، دربرگیرد. بعید است روسیه به عنوان جدی ترین بازیگر بین المللی گزینه نظامی علیه ایران را تحمل کند. می‌توان گزینه‌های احتمالی ترامپ را چنین در نظر گرفت:

۱- تحریم‌های بیشتر غیر هسته‌ای
ترامپ پیشتر در روز سوم فوریه (۱۵ بهمن) و به دلیل آنچه آزمایش موشکی بالستیک ایران خوانده است، علیه ۲۵ شخصیت حقیقی و حقوقی ایرانی تحریم‌هایی را برقرار کرد. به‌نظر می‌رسد ترامپ امکان برقراری تحریم‌های بیشتری در خصوص فعالیت‌های منطقه‌ای ایران و همچنین آزمایش‌های موشکی ایران دارد. این اقدامات از سوی نمایندگان جمهوری‌خواه کنگره نیز مورد حمایت است.
سناتورها مارکو ربیو، جان کرنین و تاد یانگ پیشتر، پیشنهاد تحریم‌های علیه ایران را به دلیل نقض حقوق بشر، حمایت از تروریسم و اقدامات تجاوزگرانه ارائه کرده بودند. پیشنهاد آنها به‌ویژه تحریم‌های سنگینی علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایجاد می‌کرد.

۲- معرفی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان یک گروه تروریستی
دولت ترامپ مکررا تهدید کرده که ممکن است یک دستور اجرایی صادر کرده و در آن سپاه پاسداران را به عنوان یک سازمان تروریستی معرفی کند. پیشتر نیروی قدس یعنی یک یگان ویژه داخل سپاه پاسداران رسما به عنوان یک گروه تروریستی معرفی شده بود؛ اما معرفی کل سپاه به عنوان یک سازمان تروریستی هم باعث فشار بر ایران خواهد شد و همچنین به پیچیدگی‌های منطقه‌ای بزرگی منجر می‌شود. از جمله مشخص نیست درباره نیروهای عراقی که متکی به کمک‌های سپاه پاسداران علیه داعش می‌جنگند چه اتفاقی خواهد افتاد.

۳- بازنگری در تحریم‌های گذشته
موسسات ایرانی که پیش‌تر به واسطه اقدامات هسته‌ای تحت تحریم بودند با اجرای برجام از تحریم خارج شدند. حالا ترامپ می‌تواند این موسسات را مجددا بررسی کرده و با عناوین دیگری از جمله کمک به تروریسم یا نقض حقوق بشر تحت تحریم قرار دهد. شرکت دولتی ایران‌ایر چندی پیش یک قرارداد با شرکت بویینگ به ارزش ۱۷میلیارد دلار امضا کرد. این شرکت می‌تواند از جمله هدف تحریم ترامپ قرار گیرد.

۴- تقویت حضور نظامی آمریکا در منطقه
ترامپ می‌تواند با افزایش حضور نظامی ایالات متحده در خلیج فارس پیام آشکاری به ایران ارسال کند که فعالیت‌هایش دیگر از منظر واشنگتن قابل تحمل نیست. در زمان اوباما اقدامات ایران مورد تحمل بود؛ از جمله اینکه آمریکا در برابر بازداشت ۱۰ ملوان آمریکایی هیچ اقدامی انجام نداد.
لفاظی‌های ترامپ و مواضع اولیه او نشان می‌دهد وی قصد دارد از این موضع منفعلانه در مقابل اقدامات ایران فاصله بگیرد. این اقدام حتی با حمایت برخی از مشاوران سابق باراک اوباما همراه است. ریچارد نیفو، کارشناس مسائل تحریم در دولت اوباما می‌گوید: «افزایش حضور نظامی در خلیج فارس باعث افزایش تنش‌ها نخواهد شد. این همان راهکاری است که دولت ترامپ دنبال می‌کرد.»

Print Friendly, PDF & Email