فرانک والتر اشتاین‌مایر رئیس جمهور آلمان شد

رئیس جمهور جدید آلمانمجمع فدرال آلمان، فرانک والتر اشتاین مایر وزیرخارجه پیشین را به عنوان رئیس جمهور جدید آلمان برگزید. از ۱۲۰۰ سیاستمدار و شخصیت سرشناس حاضر در مجمع فدرال، ۹۳۰ نفر به اشتاین مایر رای دادند. یوآخیم گاوک رئیس جمهور فعلی، به دلیل افزایش سن خود از نامزدی برای دور دوم ریاست جمهوری خودداری کرده بود.

گزینش آقای فرانک والتر اشتاین‌مایر به مقام ریاست جمهوری از ماه نوامبر سال گذشته با توافق احزاب حاکم و اصلی تقریبا قطعی به نظر می رسید. به همین دلیل او در آستانه سال نو از مقام وزارت امورخارجه استعفا داد تا بتواند نامزد مقام ریاست جمهوری شود.

رئیس جمهور آلمان که مقامی تشریفاتی است، به موجب قانون اساسی هر پنج سال یکبار از سوی مجمع فدرال برگزیده می شود. این مجمع از نمایندگان مجلس فدرال، مجالس ایالتی و شخصیت های سرشناس ۱۶ ایالت آلمان تشکیل می شود.

رئیس جمهور جدید کیست؟

اشتاین مایر که در پنجم ژانویه سال ۱۹۵۵ در خانواده ای کارگری متولد شد، فارغ التحصیل رشته های علوم قضائی و علوم سیاسی است. وی در جوانی به حزب سوسیال دموکرات پیوست و اکنون یکی از رهبران برجسته این حزب است.

رئیس جمهور جدید آلمان از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۹ و سپس از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۷ مسئولیت وزارت خارجه آلمان را به عهده داشت. وی در سال ۲۰۱۶ ریاست سازمان امنیت و همکاری اروپا را نیز برای یک سال به عهده گرفت. مسئولیتی که در ژانویه امسال به همتای اتریشی خود سپرد.

اشتاین مایر و ایران

در آغاز دومین دوره تصدی وزارت خارجه، اشتاین مایر ضمن سفری به تهران و ریاض کوشید با میانجی گری میان ایران و عربستان سعودی به اختلافات دو کشور پایان دهد، اما موفق به این کار نشد. او در تهران ابراز امیدواری کرد که به زودی میزبان حسن روحانی در برلین باشد. اما این دعوت که باید به تایید رئیس جمهور و صدراعظم آلمان می رسید هیچوقت تحقق نیافت.

اشتاین مایر، در مناقشه اتمی ایران نیز خواستار یافتن یک راه حل سیاسی بود. در این زمینه او به خواست بخش اقتصاد آلمان نیز توجه داشت که اعمال تحریم های اقتصادی علیه ایران را به زیان آلمان برآورد می کردند. سرانجام با توافق هسته ای میان گروه ۵+۱ و ایران، وی در پیش برد سیاست خود به موفقیت رسید.

نظر اشتاین مایر درباره دونالد ترامپ

رئیس جمهور آلمان دارای نقشی نمادین است و حق دخالت در امور اجرائی را ندارد، با این همه رسانه های آلمانی پیش بینی می کنند که اشتاین مایر با توجه به تجربه سیاسی طولانی خود، در مناسبت های گوناگون نسبت به امور سیاسی جهان اظهار نظر خواهد کرد و به خاطر صراحت طبیعی خود شاید با دردسرهائی نیز روبرو شود.

وی در نخستین مصاحبه تلویزیونی خود پس از انتخاب با اشاره به رشد ناسیونالیسم و راستگرائی در جهان تاکید کرد که بهترین پاسخ به مشکلات امروز را دموکراسی می دهد.

رئیس جمهور جدید آلمان یکی از نخستین سیاستمداران اروپائی است که نسبت به ورود دونالد ترامپ به کاخ سفید واشنگتن ابراز نگرانی کرد. وی در ماه اوت سال ۲۰۱۶، پنج ماه پیش از پیروزی ترامپ در انتخابات آمریکا، از او به عنوان “نفرت پراکن” یاد کرد و گفت که با نگرانی عمیق شاهد رشد “ناسیونالیسم هیولائی” در سراسر جهان است.

مسئولیت اداره مجمع فدرال، را نوربرت لامرت رئیس مجلس فدرال آلمان به عهده داشت. وی سیاست انزواطلبی و دیوارکشی دونالد ترامپ را مورد انتقاد قرار داد و پایه های دموکراسی در جهان غرب دفاع کرد. ۱۲۰۰ شخصیت سیاسی، فرهنگی و ورزشی حاضر در مراسم، از سخنان او با کف زدن های ممتد پشتیبانی کردند.

Print Friendly, PDF & Email