کشته شدن پنج کارگر در انفجار آبگرم میناب

کارگران مینابروز چهارشنبه ۲۰بهمن ۹۵در اثر انفجاری به هنگام حفاری، در حوالی روستای کولغان میناب متأسفانه پنج کارگر کشته و یک نفر به‌شدت زخمی شد.
این انفجار در یک پروژه چشمه آبگرم اتفاق افتاد و در زمان وقوع انفجار کارگران در تونل مشغول به‌کار بودند.
کارگر مجروح به بیمارستان منتقل شد و گفته می‌شود که حال وی وخیم است.
شرایط فاجعه‌بار کارگران و مرگ دلخراش آنان در اثر حوادث ناشی از کار به‌علت نبود حداقلهای ایمنی در کار است. نگاهی کوتاه به اعترافهای کارگزاران رژیم در زمینه حوادث کارگری بیانگر عمق فاجعه‌ای است

که بر اثر حاکمیت پلید آخوندی بر کارگران زحمتکش اعمال می‌شود:
خبرگزاری نیروی تروریستی قدس موسوم به تسنیم ۱۹اردیبهشت ۹۵ می‌نویسد: ”بر اساس آمارهای منتشر شده، سالانه حدود ۲۰هزار حادثه ناشی از کار اتفاق می‌افتد که از این تعداد نزدیک به ۱۵هزار حادثه در بخش ساختمانی است. پس از آن، بیشترین میزان مرگ و میر در محیط کار به کارگران معادن و کارگران صنایع اختصاص دارد. پزشکی قانونی این آمار را ۱۸۹۱نفر، وزارت کار ۱۱۵۰نفر و سازمان تأمین اجتماعی آن را ۱۲۰نفر در سال گذشته اعلام کرده‌اند“.
روزنامه تابناک ۱۰ خرداد ۱۳۹۵ به‌نقل از اشرف منصوری کارگزار رژیم تحت عنوان رئیس هیأت مدیره کانون انجمنهای صنفی، ایمنی و بهداشت رژیم نوشت: ”ایران در حال حاضر در میان ۱۸۹ کشور جهان با رتبه ۱۰۲ جایگاه مناسبی از نظر ایمنی کار ندارد“.
این کارگزار رژیم در ادامه اضافه کرد: ”در عین‌حال ۶ برابر حوادث کار، بیماریهای ناشی از کار در کشور وجود دارد که بر اساس اعلام وزارت کار ۱۴هزار نفر در سال قربانی دارد و این به عدم رعایت مسائل ایمنی و بهداشت کار است“.
روزنامه حکومتی مردم‌سالاری ۲۰اردیبهشت ۹۵ به‌نقل از گزارش سازمان پزشکی قانونی آورده است: ”به مدت ۱۰سال بین سال‌های ۱۳۸۳ تا سال ۱۳۹۳ حدود ۱۲هزار و ۴۳۶نفر در حوادث کار جان خود را از دست داده‌اند. ۵۱ درصد حوادث شغلی مربوط به حوزه ساختمان است. ۳۹ درصد از دلایل بروز حوادث حین کار به عدم نظارت بازمی‌گردد. به‌طور کلی کارگران آموزش دیده در زمینه ایمنی در کل کشور چهار درصد و ۹۰ درصد معادن فاقد بهداشت و ایمنی لازم هستند“.

Print Friendly, PDF & Email