سیاست آمریکا در قبال حکومت ایران از اساس تغییر می‌کند

liberman*ژوزف لیبرمن، سناتور پیشین حزب دموکرات آمریکا و رییس کمیتۀ “آمریکا علیه برنامۀ اتمی ایران” در گفتگو با نشریۀ فرانسوی “له زه اِکو” که دوشنبه ۲۳ ژانویه به چاپ رسید، پیش بینی کرده است که با قدرت گیری دونالد ترامپ “سیاست آمریکا در قبال جمهوری اسلامی ایران به طرز محسوسی تغییر کند”، هر چند وی تصریح نموده است که هنوز نمی توان در مورد “نحوۀ این تغییر” اظهار نظر قطعی نمود.

ژوزف لیبرمن تصریح کرده است که حتا مخالفان سرسخت توافق اتمی با ایران به رییس جمهوری آمریکا پیشنهاد نمی کنند که این توافق را فوراً زیر سئوال ببرد. اما، سناتور پیشین آمریکایی تأکید کرده است که “دونالد ترامپ باید در قبال کوچکترین اقدام حکومت ایران علیه قوانین و تعهدات بین المللی اش در زمینه های اتمی، موشک های بالستیکی، حمایت از تروریسم، بی ثبات کردن کشورهای همسایه و حقوق بشر سیاست بسیار تهاجمی اتخاذ کند.”

روزنامۀ فرانسوی “له زه اِکو” تأکید می کند که بسیاری از مقامات آمریکایی که هیچ نزدیکی سیاسی با دونالد ترامپ ندارند، معتقدند که توافق اتمی با ایران به هدف خود نایل نشده است. یعنی : دولت ایران را به اتخاذ رفتاری مساعدتر در خاورمیانه و در داخل کشور مجبور نساخته است.

۳۵ تن از سفرا، سناتورها، نظامیان، مذاکره کنندگان و کارشناسان اطلاعاتی آمریکا در نامه ای به ترامپ با استناد به افزایش بی سابقۀ اعدام ها در جمهوری اسلامی ایران و اقدام های این کشور در سوریه و عراق گفته اند که حکومت تهران نه فقط منافع آمریکا و متحدانش را همچنان هدف حمله قرار می دهد، بلکه حامی پنهان گروه “داعش” نیز به شمار می رود. امضاکنندگان این نامه از دولت ترامپ می خواهند که از سازمان مجاهدین خلق ایران علیه جمهوری اسلامی ایران پشتیبانی کند.

اگر چه لغو برجام از سوی دولت آمریکا به گشایش بحرانی جدی در مناسبات واشنگتن و تهران، و حتا متحدان اروپایی آمریکا منجر خواهد شد، اما، “مارک فیتزپاتریک”، عضو “مؤسسۀ بین المللی مطالعات استراتژیک” در آمریکا بعید ندانسته که دونالد ترامپ با خودداری از امضا تعلیق چهارماهۀ تحریم های آمریکا علیه ایران، وضعیت را به حال گذشته بازگرداند.

Print Friendly, PDF & Email