مالکی مسئول اول جنایت و فساد در عراق

malekiدوره دولت اوباما به پایان رسیده است. یکی از پیامدهای سیاست ویرانگر آن، روی کارآمدن نوری مالکی در عراق بود که این کشور را به خاک و خون کشید.
گزارشی از تلویزیون الجزیره ۲بهمن ۹۵
جان کری در آخرین روزهایی که در پست وزارت‌خارجه بود، به نوری المالکی و سیاست هایش تهاجم کرد و گفت او عراق را نابود کرد و آن را با تشکیل شبه‌نظامیان جنایتکاری که تحت‌امر او عمل می‌کنند به تروریسم تحویل داد. مالکی مسؤل سقوط موصل است.
این اتهامات علیه نوری المالکی به‌عنوان نخست‌وزیر سابق، رئیس حزب‌الدعوه و هم‌پیمان رژیم ایران مجدداً مطرح می‌شود. حتی از داخل بیت شیعه نیز او متهم می‌شود که مسؤل فساد و تضعیف روند سیاسی در عراق است.
هم اکنون زمان تصفیه حساب فرا رسیده است.
مالکی اصلی‌ترین مسئول خرابی و نا امنی، فرقه‌گرایی، قتل و فساد و حتی گسترش داعش در عراق است.
جان کری می‌گوید: مالکی مسؤل تصرف موصل و استانهای صلاح‌الدین و الانبار به‌دست داعش است. شبه‌نظامیان فرقه‌گرایی که مالکی در موصل تشکیل داد هیچ ارتباطی با اهالی شهر نداشتند و به همین دلیل بود که وقتی داعش به شهر موصل حمله کرد از این شهر فرار کردند.
بسیاری از عراقیان و کمیته پارلمانی این کشور نیز مالکی را مسؤل سقوط موصل می‌دانند.
روز سقوط موصل مالکی فرمانده کل قوا بود. آنطور که نیروهای سیاسی عراق می‌گویند مالکی با توافق رژیم ایران و آمریکا به دور دوم نخست‌وزیری رسید.
در حاکمیتی که فرقه‌گرایی را ترویج می‌کرد عراق شاهد جنگهای خشونت‌باری بود که بسیاری از شهروندان عراقی عواقب آن را تحمل کردند.
بر اساس اسناد موجود، نوری مالکی تیم های قتل و دستگیری داشت و زنجیره‌یی از زندانهای مخفی را اداره می‌کرد که توسط شبه‌نظامیان شیعی تحت‌امر او کنترل می‌شد. این دستگاه ۷۰هزار کشته به جا گذاشت. در میان قربانیان ۳۵۰ روحانی و ۸۰ خلبان نیز وجود دارند.

Print Friendly, PDF & Email