مافیای قالیباف؛ آتش‌نشان‌ها: تهدید شدیم

pelasko_aliروزنامه «ایران» آورده است: نگاهشان به خرابه‌ها دوخته‌ شده بود. خسته و بی‌رمق اما برای نجات جان همقطارانشان لحظه‌شماری می‌کردند تا برای چندمین‌بار وارد میدان عملیات شوند. برخی از ابتدای حادثه شاهد ماجرا بودند و با چشمان بهت‌زده‌شان، پرپر شدن همکارانشان را دیده بودند و عده‌ای هم با‌ وجود اینکه شیفت کاری‌شان نبود راهی ساختمان «پلاسکو»یی شدند که از هر گوشه‌اش، آتش زبانه می‌کشید؛ پس حضور هر آتش‌نشان می‌توانست کمکی در عملیات بزرگ امداد و نجات باشد.

آتش‌سوزی و ویرانی ساختمان عظیم پلاسکو در چشم برهم زدنی همه را شوکه کرده بود اما ناپدید و گرفتار شدن افرادی که برای نجات جان همنوعانشان دل به آتش زده بودند، دل ملت را آزرد و این فداکاری اشک همه را در آورد.

یک آتش‌نشان فداکار که آستین‌های لباس آتش‌نشانی‌اش پاره شده وبخشی ازلباس‌هایش هم سوخته، ادامه داد: ما ۵ هزار نیروی عملیاتی هستیم اما با هزار لباس آتش‌نشانی. متأسفانه به خاطر بی‌توجهی‌های مدیران‌مان ومسئولان شهری با کمبود امکانات روبه‌روهستیم که کار را برای ما سخت کرده است. اگر کیفیت لباس‌های ما بهتر شود به طورقطع راحت‌تر می‌توان دل به آتش زد ولی گاهی همین ابتدایی‌ترین مسائل مشکل‌ها را برایمان دو چندان می‌کند.

یکی دیگر از این قهرمانان فداکار نیز همسو با همکارش به خبرنگار «ایران» گفت: متأسفانه ما جایی برای اعتراض نداریم و حتی پارسال وقتی عده‌ای از همکارانمان برای شکایت به شهرداری رفتند و اعتراض کردند به‌شدت با آنها برخورد شد و با تهدید و ارعاب هم روبه‌روشدند؛ اما این رسم برخورد با جانفشان‌ها نیست.

کارگران و کسبه هم زیرآوار مانده‌اند

ایلنا: یک عضو شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به اینکه بودجه آتش‌نشانی تهران به طور کامل تخصیص پیدا نکرده و این سازمان برای تامین تجهیزات خود در مواقع بحران با مشکلات جدی روبرو است، اظهار کرد: با اندک تجهیزیاتی در اختیار سازمان آتش‌نشانی است، نمی‌توان از این نهاد انتظار داشت در حوادث مشابه پلاسکو بتواند موفق و به موقع عمل کند.

محسن سرخوعضو اصلاح‌طلب شورای شهر با تاکید بر اینکه شهردار تهران باید در این مقطع حضور مستمر در محل حادثه داشته باشد، گفت: روز گذشته خودم برای ساعاتی در محل حادثه حضور داشتم که فقط دقایقی شهردار تهران را در محل حادثه دیدم.

درباره تلفات احتمالی انسانی ناشی از آتش‌سوزی و ریزش ساختمان پلاسکو گفت: دست کم ۲۰ آتش‌نشان در ساختمان گرفتار شدند و عده‌ای از کارگران و کسبه ساختمان پلاسکو نیز که نگران اموال و اسناد خود بودند به محل کارشان مراجعه کرده بودند که پیش‌بینی ما این است که این افراد نیز به دلیل ریزش ساختمان زیر آوار مانده‌اند.

رییس فراکسیون کارگری شورای شهر درباره اهمال‌های صورت گرفته در مورد تخلیه یا پلمپ ساختمان پلاسکو پس از اخطارهای متعدد شهرداری گفت: سوال جدی این است که شهرداری واحدهایی که دارای اندک بدهی باشند در کوتاه‌ترین زمان ممکن پلمپ می‌کند، اما این ساختمان علیرغم دریافت اخطارهای متعدد همچنان باز و محل رفت‌و‌آمد بسیاری بوده است.

او ادامه داد: با توجه به اینکه مالکیت ساختمان پلاسکو متعلق به بنیاد مستضعفان است، شهرداری می‌بایست مکاتبات را با این نهاد انجام می‌داد چراکه مستاجران قادر به انجام تعمیرات اساسی در ساختمان نبوده‌اند.

علت وجود مخرن گازوئیلی دو هزار لیتری درطبقه یازدهم را نمی‌دانیم/آتش نشانی علت آتش سوزی را ذکر نکرده است

سرخو درباره علت حادثه آتش‌سوزی در ساختمان پلاسکو گفت: یک مخرن گازوئیلی حداقل دو هزار لیتری درطبقه یازدهم ساختمان پلاسکو بوده که هنوز ما نمی‌دانیم چرا این مخزن گازوئیلی در این طبقه تعبیه شده است.

Print Friendly, PDF & Email