تحقیقات فوری پیرامون قتل قاضی نیسمن؛ نخستین برنامه دولت جدید آرژانتین علیه جمهوری اسلامی

قاضی نیسمنمائورو ماکری رئیس‌جمهور آرژانتین به تعیین‌تکلیف سریع تحقیقات درباره قتل قاضی شهید آرژانتینی آلبرتو نیسمن فراخوان داد.
پایگاه خبری برایت‌بارت در گزارشی درباره دومین سالگرد قتل نیسمن به‌نقل از ماکری، نوشت: «نمی‌توان چند دهه برای حل و فصل مسائل زمان گذاشت».

همچنین پاتریسیا بولریچ وزیر امنیت آرژانتین درباره شکست تحقیقات پیرامون قتل قاضی نیسمن گفت، شماری از تماس‌های تلفنی خودش و سایرین با نیسمن از تلفن او پاک شدند.

وی افزود: «هدف این بود که همه‌چیز لاپوشانی بشود؛ چون نیسمن قصد داشت رابطه (دولت فرناندز)… و (رژیم) ایران را نشان بدهد. آنها می‌خواستند او را از سر راه بردارند».

سناتور مارکو روبیو از اعضای برجسته سنای آمریکا در سالگرد قتل نیسمن، تأکید کرد: «همان‌طور که آلبرتو نیسمن در پی عدالت برای قربانیان حمله تروریستی (رژیم) ایران به (مرکز) آمیا بود، ما باید در پی عدالت برای او دو سال بعد از قتلش باشیم».

از سوی دیگر دامیان پاتچر خبرنگاری که روز قتل قاضی نیسمن اولین بار این خبر را منتشر کرد، در مصاحبه با اینفوبائه آراژانتین، گفت: «فکر می‌کنم فرمان (قتل نیسمن) توسط رئیس‌جمهور وقت و بالاترین حوزه‌های قدرت صادر شد. به‌نظر من (این قتل) توسط آرژانتینی‌ها صورت گرفت و (رژیم) ایران نیز… در آن دخیل بود».

روز چهارشنبه در دومین سالگرد قتل این قاضی شهید آرژانتینی مراسمی در بوئنوس‌آیرس در بزرگداشت او با حضور خانواده‌اش برگزار شد. شرکت کنندگان پلاکاردهایی حمل می‌کردند که بر روی آن نوشته شده بود: «عدالت برای نیسمن».
گزارش دویچه وله:رئیس جمهور جدید آرژانتین اعلام کرد توافق‌نامه با ایران برای همکاری در پرونده انفجار مرکز یهودیان بوئنس‌آیرس (آرمیا) را فسخ می‌کند. جمهوری اسلامی متهم به نقش داشتن در این انفجار است.
مائوریسیو ماکری، در نخستین کنفرانس خبری پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آرژانتین اعلام کرد که توافق‌نامه همکاری با ایران برای حل پرونده انفجار “آمیا” را لغو می‌کند.
ماکری در این نشست خبری گفت: «مطابق وعده‌هایی که در جریان مبارزات انتخاباتی داده‌ایم، از کنگره درخواست خواهیم کرد تا توافق با ایران را لغو کند.»
۲۷ ژانویه ۲۰۱۳ (۷ آبان ۹۱) وزیران وقت خارجه ایران و آرژانتین، علی اکبر صالحی و هکتور تیمرمن در حاشیه‌ی اجلاس سران اتحادیه‌ی آفریقا درباره تشکیل یک کمیسیون حقیقت‌یاب برای رسیدگی به پرونده حمله تروریستی به مرکز یهودیان بوئنس آیرس توافق کردند.
بیشتر بخوانید: اسناد پرونده‌ی بمب‌گذاری”آمیا” از حالت محرمانه خارج شد
قتل مرموز دادستان پرونده
انفجار آمیا که “بدترین حادثه تروریستی” تاریخ آرژانتین خوانده می‌شود ۱۸ ژوئیه ۱۹۹۴ (۲۷ تیر ۱۳۷۳) رخ داد. در این حادثه ۸۵ نفر کشته و حدود ۳۰۰ نفر مجروح شدند و صدها ساختمان در اطراف مرکز یهودیان به شدت آسیب دیدند.
در جریان بیش از دو دهه رسیدگی قضایی به پرونده آمیا ماجراهای جنجالی غریبی رخ داده؛ از به دادگاه کشیده شدن برخی از قاضیان پرونده تا احضار و محاکمه رئیس جمهور وقت آرژانتین و شماری از مقام‌های ارشد دولتی به اتهام منحرف کردن تحقیقات.
رسیدگی به این پرونده از سال ۲۰۰۴ به دادستان آلبرتو نیسمن سپرده شد که جسدش ژانویه امسال در منزل مسکونی‌اش پیدا شده است.
نیسمن در حالی به قتل رسید که در تدارک احضار رئیس‌جمهور آرژانتین، کریستینا کیرشنر به دادگاه به اتهام “تبانی” با ایران در پرونده آمیا بود. او کیرشنر را متهم می‌کرد که در ازای دریافت نفت و مزایای تجاری از ایران، در پی حفاظت از مظنونان ایرانی و “لاپوشانی” پرونده آمیا برآمده است.
بیشتر بخوانید: نتیجه تحقیقات کارشناسی: دادستان نیسمن به قتل رسیده است
در انفجار آمیا ۸۵ نفر جان خود را از دست دادند و عده بیشتری زخمی شدند. بازماندگان همچنان به دنبال اجرای عدالت هستند.
در انفجار آمیا ۸۵ نفر جان خود را از دست دادند و عده بیشتری زخمی شدند. بازماندگان همچنان به دنبال اجرای عدالت هستند.
مقام‌های ارشد ایران بین متهمان
توافق‌نامه میان صالحی و همتای آرژانتینی‌اش از همان زمان با مخالفت و اعتراض اسرائیل، جامعه یهودیان آرژانتین و بسیاری از حقوق‌دانان و روزنامه‌نگاران مستقلی روبرو بود که پرونده آمیا را دنبال می‌کنند.
مائوریسیو ماکری، که وعده‌ی فسخ این توافق‌نامه را داده با کسب ۵۱ و ۴ دهم درصد از آرا رئیس جمهور جدید آرژانتین شد و کار خود را به طور رسمی کمتر از سه هفته‌ی دیگر (دهم دسامبر) آغاز می‌کند.
دادستان کشته شده آرژانتینی مدتی پس از کار بر روی پرونده آرمیا به این نتیجه رسید که انفجار مرکز یهودیان به دستور مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی و توسط شبه‌نظامیان حزب‌الله لبنان انجام شده است.
او بر اساس یافته‌های پرونده در سال ۲۰۰۷ حکم بازداشت اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس‌جمهور وقت و چند تن از مسئولان عالی‌رتبه جمهوری اسلامی را صادر کرد.
ماکری که رقیب مورد حمایت رئیس جمهور کیرشنر را شکست داده از سیاست‌مداران نزدیک به جامعه یهودیان بوئنس‌آیرس و اسرائیل محسوب می‌شود.
بیشتر بخوانید: تقاضای آرژانتین برای تحویل متهمان ایرانی و نرمش جمهوری اسلامی
وعده عمل‌نشده‌ی همکاری ایران
به گزارش روز سه‌شنبه، سوم آذر روزنامه اسرائیلی “هاآرتص”، مائوریسیو ماکری تابستان گذشته به عنوان شهردار بوئنس‌آیرس برای شرکت در کنفرانسی به اورشلیم رفت و اعلام آمادگی کرد در مقابل حمله‌های تروریستی از شهروندان اسرائیل دفاع کند.
بنابر این گزارش او در جمع خبرنگاران گفته بود: «باید درد و رنج شهروندان اسرائیل را درک کرد، از راه دور توصیه کردن و اندرز دادن کار ساده‌ای است اما برای درک واقعی شرایط باید در اسرائیل حضور داشت.»
انتظار می‌رود با آغاز دوره ریاست جمهوری ماکری پرونده انفجار مرکز یهودیان بوئنس آیرس پس از ۲۱ سال بار دیگر به طور جدی پیگیری شود.
قوه قضائیه آرژانتین بارها از جمهوری اسلامی خواسته است که افراد مظنون به دست داشتن در انفجار آمیا را برای محاکمه به این کشور یا کشور سومی تحویل دهد.
ایران گرچه ظاهرا در توافق‌نامه سال ۲۰۱۳ وعده همکاری داده، تا کنون قدمی برای شناسایی افراد مظنون و دستگیری آنها بر نداشته است.

Print Friendly, PDF & Email