عربستان متحد و پشتیبان ترامپ علیه حکومت ایران است

الجبير

وزیر امور خارجۀ عربستان، عادل الجُبیر، در گفتگوی اختصاصی با روزنامۀ فرانسوی “لیبراسیون” سیاست خصمانۀ جمهوری اسلامی ایران را در منطقه مورد سرزنش قرار داده و گفته است که دولت ریاض از رییس جمهوری منتخب آمریکا، دونالد ترامپ، پشتیبانی می کند و خواستار استمرار مناسبات مستحکم با اوست.

عادل الجُبیر گفته است که دولت ریاض به هیچ وجه نگرانِ روی کار آمدنِ دونالد ترامپ نیست، زیرا نقاط مشترک مهم بسیاری میان رییس جمهوری منتخب آمریکا و دولت ریاض وجود دارد، از جمله در زمینۀ مبارزه با تروریسم و اتخاذ سیاستی سختگیرانه در قبال جمهوری اسلامی ایران. وزیر امور خارجۀ عربستان تصریح کرده است که دولت ریاض همانند دونالد ترامپ خواستار یک آمریکای قوّی است، مضاف بر اینکه ایالات متحد آمریکا و عربستان سعودی از زمان دومین جنگ جهانی تاکنون متحدان راهبردی یکدیگر هستند.

وزیر امور خارجۀ عربستان سپس افزوده است که رهبران ریاض کلیه مقامات جدید آمریکا به ویژه مسئولان جدید امنیتی این کشور را به خوبی می شناسند و همگی آنان، به ادعای الجُبیر، “افراد بسیار معقولی هستند.”

الجُبیر مخالفت دونالد ترامپ با توافق اتمی ایران و بدگمانی وی در قبال تهران را قابل فهم توصیف کرده و گفته است که در این مخالفت و بدگمانی ترامپ تنها نیست و بسیاری از کشورها احساس و نظر مشابه ای در قبال حکومت اسلامی ایران دارند و به همین خاطر همواره باید مراقب بود تا جمهوری اسلامی تعهدات اش را محترم بشمارد و به قوانین بین المللی گردن بنهد.

عادل الجُبیر تصریح کرده است که تاریخ جمهوری اسلامی ایران، در اصل تاریخ چالش های مداومی است که این کشور در برابر جامعۀ جهانی ایجاد کرده است. او جمهوری اسلامی ایران را سازماندهندۀ حملات تروریستی در اروپا و آمریکای لاتین معرفی کرده و تهران را مأمن شماری از رهبران القاعده خوانده است. الجُبیر سپس پرسیده است : آیا تصادفی است که تقریباً همۀ کشورهای جهان، به جز جمهوری اسلامی ایران هدف حملات تروریستی القاعده و گروه داعش قرار گرفته اند؟ الجُبیر گفته است که در حال حاضر سپاه پاسداران ایران زمام امور را در این کشور در دست دارد.

وزیر امور خارجۀ عربستان در جای دیگری از مصاحبه اش با “لیبراسیون” مناسبات کشورش را با ایران در حال حاضر پرتنش خوانده و گفته است که منشاء این تنش سیاست تهاجمی و خصمانۀ ایران و دخالت هایش در امور داخلی کشورهای همسایه است.

الجُبیر جمهوری اسلامی ایران را مسبب منازعات فرقه ای و قومی در منطقه دانسته و افزوده است که رهبران ایران بارها سفارتخانه و دیپلمات های دولت ریاض را هدف حمله قرار داده اند، در حالی که دولت ریاض هرگز به اقدام‌های مشابه در قبال ایران روی نیاورده است. عادل الجُبیر تأکید کرده است که عربستان خواستار مناسبات عادی و خوب با ایران است، مشروط به اینکه این مناسبات بر رعایت حاکمیت های ملی دو کشور، عدم مداخله در امور داخلی یکدیگر و فارغ از هرگونه خصومت و دشمنی باشد.

Print Friendly, PDF & Email