آمریکا برای نخستین بار ۱۸ مقام سوریه را برای استفاده از سلاح شیمیایی تحریم کرد

رادیوفرانسه
ایالات متحده آمریکا روز پنج‌شنبه ۱۲ ژانویه/ ۲۳ دی ماه برای نخستین بار ۱۸ مقام بلندپایه سوری را به دلیل به کار بردن سلاح شیمیایی در فهرست تحریم‌های خود قرار داد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه و براساس بیانیه منتشرشده از سوی کاخ سفید این افراد متهم هستند که به دستور بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه از سلاح شیمیایی علیه مخالفان رژیم این کشور استفاده کرده‌اند.

در این بیانیه آمده است: “استفاده از سلاح شیمیایی توسط رژیم سوریه علیه مردم عادی یک اقدام نفرت‌انگیز است که از مدت‌ها پیش انجام شده است و نشاندهنده سرپیچی این رژیم از موازین اخلاقی، بین‌المللی و جهانی است.”

در میان افراد تحریم‌شده نام سرهنگ “سهیل الحسن” مشهور به “نمر” (ببر) هم به چشم می‌خورد که از فرماندهان نظامی ارتش سوریه و از شخصیت‌های مهم در سرکوب اعتراضات در این کشور طی چند سال گذشته بوده است.

کاخ سفید در بیانیه خود همچنین به گزارش سازمان ملل اشاره کرده که در ماه اکتبر گذشته منتشر شد و بر استفاده از گاز کلر توسط رژیم سوریه طی سه نوبت در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ در حومه ادلب در شمال غرب سوریه تاکید کرده بود.
این تحریم‌ها اجازه بلوکه کردن دارایی‌های این افراد در آمریکا و همچنین جلوگیری از ورود آنها به خاک این کشور را می‌دهد.

در بیانیه کاخ سفید همچنین از “همه کشورهای عضو سازمان ملل متحد و امضاءکنندگان قطعنامه منع استفاده از سلاح شیمیایی از جمله روسیه ” خواسته شده تا علیه مسئولان به کارگیری سلاح شیمیایی در سوریه تحریم‌هایی را وضع کنند.

از سوی دیگر روز جمعه ۱۳ ژانویه/ ۲۴ دی ماه تلویزیون دولتی سوریه اعلام کرد که چندین حمله شدید علیه فرودگاه “المزه” در نزدیکی دمشق صورت گرفته است. رژیم سوریه اسرائیل را مسئول این حملات خوانده است.

ارتش سوریه با متهم کردن رژیم اسرائیل به انجام حمله راکتی اعلام کرده که این حملات از مرکزی دز نزدیکی دریاچه “تیبریاد” در شمال اسرائیل و اندکی پس از نیمه شب صورت گرفته است.
اسرائیل پیش از این حملاتی علیه مواضع حزب‌الله لبنان در سوریه انجام داده است.

Print Friendly, PDF & Email