ژنرال احمد رحال: همه مي دانند كسي كه مانع اجراي آتش بس است، رژيم ايران است.

ژنرال احمد رحالژنرال احمد رحال تحلیلگر نظامی و استراتژیک سوری درباره وضعیت آتش‌بس در سوریه مصاحبه‌یی با تلویزیون العربیه انجام داده است که بخشهایی از آن در زیر می‌آید.

ژنرال احمد رحال: تا ششمین روز آتش‌بس ۱۸۰ مورد نقض آتش‌بس داشتیم که تمامی آن توسط رژیم اسد و شبه‌نظامیان رژیم ایران بوده است. خیلی روشن است که این تجاوزات نیز به دستور قاسم سلیمانی در داخل خاک سوریه صورت می‌گیرد. همه می‌دانند کسی که مانع اجرای آتش‌بس است، رژیم ایران است.
رژیم ایران می‌بیند که هر گونه راه‌حل سیاسی در سوریه منافعش و رژیم اسد را تهدید می‌کند، در نتیجه برای تخریب توافقنامه‌ها کار می‌کند. ما در خارج شدن شهروندان از حلب دیدیم که شبه‌نظامیان موسوم به نجباء عراق و حزب‌الله، توافقنامه را تخریب کردند.

بزرگترین نقض آتش‌بس در وادی بردا صورت گرفته است… امروز حزب‌الله و رژیم ایران احساس می‌کنند که هر تلاشی برای اجرای آتش‌بس، مواضع ارتش آزادی در وادی بردا را تثبیت می‌کند. منطقه‌ای استراتژیک که تهدیدی قوی برای منافع حزب‌الله و امدادرسانی آن از طریق فرودگاه بین‌المللی دمشق است. منطقه وادی بردا پانزده کیلومتر از دمشق فاصله دارد. از اتوبان بین‌المللی دمشق ـ بیروت ۴ الی ۵ کیلومتر فاصله دارد. از مرز لبنان نیز بین ۷ تا ۱۵ کیلومتر فاصله دارد. از شهر زبدانی و مضایا نیز ۱۴ کیلومتر فاصله دارد. رژیم ایران نمی‌خواهد این جزء از سوریه در دست ارتش آزادی باشد. در نتیجه برای تخریب توافقنامه تلاش می‌کند.

ژنرال احمد رحال در ادامه این مصاحبه افزود: سرکردگان پاسداران از جمله قاسم سلیمانی احساس می‌کنند جام‌زهر سرکشیدند وقتی که به هواپیماهای روسیه پناه بردند تا رژیم اسد را از دست ارتش آزادی نجات بدهد. در آن هنگام ارتش آزادی به اطراف شهر حما و ارتفاعات ساحلی رسید و دمشق را در عملیات «الله غالب است» تهدید می‌کرد. در نتیجه آنها در برابر دو امر متناقض قرار داشتند، یا باید رژیم اسد را رها می‌کردند که فرو بپاشد یا این‌که به هواپیماهای روسی پناه ببرند.

Print Friendly, PDF & Email